Spracovanie miezd a vedenie personálnej agendy vám uľahčí mzdový či personálny systém. Pred výberom si premyslite, aké máte požiadavky na program, vyskúšajte demoverziu a vyberajte aj podľa kvality následného servisu. V článku vám ďalej vysvetlíme, ako zistíte finálnu sumu, ktorú za program zaplatíte.
Keď ste menšia firma, plnohodnotný mzdový systém možno nepotrebujete. Mnohým spoločnostiam totiž stačí mzdový modul, o ktorý rozšíria svoj účtovný program alebo ERP systém. Vďaka tomu pohodlne spracujete mzdy a nebudete platiť za pokročilé funkcie, ktoré nevyužijete.
Medzi obľúbené rozšírenia patrí napríklad funkcia pre rozvrhnutie pracovného času, rozúčtovanie mzdových nákladov na pracoviská, evidencia údajov o zamestnancoch alebo plánovanie náborov, školení a lekárskych prehliadok.
Samostatný mzdový a personálny systém zvyčajne využije firma, ktorá má aspoň 50 zamestnancov a HR oddelenie – program uľahčí prácu mzdovým účtovníkom a personalistom.
Pri výbere mzdového systému vezmite do úvahy:
-
Aké funkcie využijete,
-
kto bude s programom pracovať,
-
ako vyzerá používateľské prostredie,
-
podporu a servis softvéru,
-
cenu.
Kto program vo firme využije
Okrem požadovaných funkcií si vopred premyslite, koľko účtovníkov či personalistov bude mzdový systém využívať – pri niektorých programoch totiž cena závisí od počtu licencií. Vopred si zistite, či bude možné dokúpiť licencie pre ďalších zamestnancov, napríklad keď firma porastie.
Ako sa v programe pracuje
Softvér by mal byť prehľadný a mal by mať používateľské prostredie, s ktorým si budete vy alebo vaši kolegovia rozumieť. Ako sa v programe pracuje zistíte jednoducho – dodávateľa požiadajte o bezplatnú demoverziu a program dajte personalistom a účtovníkom vyskúšať.
Každý kvalitný mzdový program si môžete jednoducho stiahnuť z webu dodávateľa. Medzi menšími firmami je obľúbený napríklad účtovný program Money S3, ktorý je možné o mzdový modul jednoducho rozšíriť.
Vopred si zistite, či bude možné softvér prepojiť s ďalšími nástrojmi, ktoré vo firme používate, môže ísť o ERP, účtovný systém či CRM.
Podpora a servis
Pri výbere si overte, či dodávateľ ponúka kvalitný servis – napríklad v podobe vzdialenej podpory na telefóne, chatu či osobnej návštevy. Základná podpora zadarmo býva štandardná, riešenie závažnejších servisných úkonov je často za príplatok.
Pod podporu a servis patria aj pravidelné aktualizácie programu, keď výrobcovia program rozširujú a modernizujú – na základe spätnej väzby používateľov aj novej legislatívy. Legislatívne zmeny sú pri mzdovom systéme veľmi dôležité – napríklad keď nastane zmena minimálnej mzdy, od ktorej sa odvíjajú ďalšie výpočty.
Cena
Finálna suma, ktorú za program zaplatíte, závisí okrem základného kompletu aj od:
-
ceny za podporu a aktualizáciu softvéru (zvyčajne ide o ročnú platbu),
-
dodatočných funkcií alebo modulov, ktoré môžete potrebovať v budúcnosti,
-
rozšírenia počtu licencií.
Predtým než si zaobstaráte mzdový systém, premyslite si všetky požiadavky a zohľadnite aj budúce plány.
- reklamná správa -