NICE - Spojenie medzi teroristickou skupinou Islamský štát (IS) a nedávnou sériou teroristických útokov v Európe a USA je slabé, uviedol dnes podľa tlačovej agentúry DPA Europol. A poznamenal, že takéto činy tzv. osamelých vlkov mohla motivovať aj duševná choroba.
Osobitná správa o útokoch osamelých vlkov sa zameriava na útoky v Orlande na Floride, vo francúzskom Magnaville a Nice a v nemeckom Würzburgu. Dnešná správa je doplnok k výročnej správe Europolu o terorizme a jeho trendoch, ktorú zverejnili v máji.
Europol poznamenal, že niektorí jednotlivci, ktorí stáli za útokmi, sa hlásili k IS. Ten predtým vyzýval moslimov žijúcich v západných krajinách, aby zaútočili.Správa však upozorňuje, že hoci skupiny ako al-Káida či Islamský štát využívajú útoky osamelých vlkov, je príliš skoro domnievať sa, že by k týmto útokom inak nedošlo. Skupiny ako IS sa k nim mohli následne prihlásiť.
"Hoci sa IS prihlásil k zodpovednosti za najnovšie útoky, podľa informácií dostupných Europolu to nevyzerá, že by niektorý z týchto štyroch útokov bol plánovaný, logisticky podporovaný alebo uskutočnený priamo Islamským štátom," citovala agentúra DPA zo správy.
"IS povzbudil k útokom, ale príslušnosť páchateľov k skupine nie je jasná," dodal Europol. Asi 35 percent jednotlivcov, ktorí v rokoch 2000-15 uskutočnili útoky ako osamelí vlci, trpelo podľa Europolu nejakou formou duševnej poruchy, čo naznačuje, že títo ľudia by boli uvedené zločiny zrejme spáchali tak či tak, ale spojili ich s teroristickými skupinami, aby nadobudli väčší význam. "Napriek skutočnosti, že rad osamelých aktérov pripisuje svoje činy náboženstvu a ideológii, netreba prehliadať úlohu prípadných otázok duševného zdravia," uvádza Europol vo svojej správe.