LONDÝN - Vyše polovica Britov by momentálne radšej neodchádzala z Európskej únie a podporila by druhé referendum o brexite. Vyplynulo to z údajov získaných vo štvrtok v prieskume televízie Sky.
Iba jeden zo siedmich Britov si myslí, že návrh dohody o brexite predložený premiérkou Theresou Mayovou je lepší než žiadna dohoda o brexite alebo než zotrvanie v EÚ, ukázal prieskum. Premiérka upozornila, že Británia má po uzavretí rokovaní s EÚ na výber len tieto tri možnosti. Jej kabinet v stredu večer podporil návrh dohody, ale niekoľko ministrov, vrátane ministra pre odchod Spojeného kráľovstva z EÚ Dominica Raaba, už odvtedy podalo demisiu, keďže nesúhlasili s navrhovanou dohodou.
Vyše polovica opýtaných Britov, konkrétne 54 percent, by radšej zostala v EÚ, pričom 32 percent by radšej vystúpilo z EÚ bez dohody - iba 14 percent Britov by si zvolilo brexit za podmienok vyrokovaných vládou (s Úniou). Niečo vyše polovica Britov, 55 percent, by takisto podporila referendum, v ktorom by si mohli vyberať medzi troma možnosťami - 35 percent bolo proti takémuto referendu a desať percent respondentov si nebolo istých. Takýto krok výrazne podporilo 44 percent opýtaných Britov.
Mayová zostáva najdôveryhodnejším politikom, ktorý by mal viesť krajinu až k brexitu, a to spomedzi všetkých lídrov, na ktorých sa televízia Sky pýtala - avšak oveľa väčší počet respondentov podporuje iných lídrov, než je počet, aký podporuje ju. Traja z desiatich opýtaných si myslia, že Mayová je najlepšou osobou na riadenie krajiny cez obdobie brexitu; za ňou nasleduje Jeremy Corbyn s 24 percentami, Jacob Rees-Mogg s 18 percentami, Boris Johnson so 17 percentami a Dominic Raab s desiatimi percentami. Televízia Sky robila prieskum 15. novembra 2018 prostredníctvom esemesiek medzi svojimi 1488 zákazníkmi, ktorí predstavovali celoštátnu vzorku respondentov.
Odmietnutie dohody uvrhne Britániu do vážnej neistoty
Britská premiérka Theresa Mayová varovala, že ak politici odmietnu dohodu o spôsobe ukončenia členstva Británie v EÚ, ktorej návrh predstavila vo štvrtok, krajina sa bude uberať "cestou hlbokej a vážnej neistoty".
Podľa vyjadrenia pre novinárov, z ktorého citovali tlačové agentúry AP a DPA, je šéfka britskej vlády "každou bunkou svojho tela" presvedčená, že predbežná dohoda o tzv. brexite vyrokovaná so zvyškom EÚ je správna. Trvá tiež na tom, že táto dohoda je v súlade s rozhodnutím britských voličov, ktorí v referende z roku 2016 hlasovali za vystúpenie z EÚ.
Mayová sa tak vyjadrila bez ohľadu na čoraz ostrejšiu kritiku ohľadne predstaveného návrhu. Za posledných 24 hodín v tejto súvislosti odstúpili viacerí členovia jej vlády vrátane ministra pre brexit Dominica Raaba. Čoraz viac zákonodarcov z Mayovej Konzervatívnej strany medzitým vyzýva na vyslovenie nedôvery premiérke. Mayová novinárom na Downing Street potvrdila, že sa neplánuje vzdať a bude vzdorovať snahám o spochybnenie svojho vodcovstva.
Návrh dohody podľa premiérky zodpovedá požiadavke na "uprednostnenie Britov" a v prípade schválenia zabezpečí ochranu pracovných miest, obchodnej a bezpečnostnej spolupráce, severoírskeho mierového procesu i otvorenej írskej hranice. Vyrokovanie takéhoto dokumentu si vyžiadalo "ťažké a nepríjemné rozhodnutia", dodala.
Mayovej kabinet schválil 585-stranovú predbežnú dohodu o vystúpení Británie z EÚ v stredu večer. Dohodu teraz bude analyzovať 27 členských štátov EÚ, ktorých predstavitelia sa 25. novembra stretnú na mimoriadnom summite. Následne bude o dohode hlasovať britský parlament.
Francúzsko sa pripravuje na scenár brexitu bez dohody
Francúzsko sa už pripravuje na možnosť brexitu bez dohody, hoci stále dúfa, že dohodu o vystúpení z Európskej únie sa Británii s Bruselom podarí dosiahnuť. Povedal to podľa agentúry AP vo štvrtok francúzsky premiér Édouard Philippe.
"V stávke je veľa, pretože ak nebude dohoda o brexite, zvýši sa počet aj intenzita kontrol, čo vyvolá otázky ohľadom plynulosti, konkurencieschopnosti, ba dokonca i pohodlia cestujúcich a tých, čo prepravujú tovar," uviedol Philippe počas návštevy prístavného mesta Dunkerque pri Lamanšskom prielive.
Zdôraznil, že francúzska vláda už vypracovala návrh zákona, aby v prípade takéhoto scenára mohla prijať všetky potrebné opatrenia. Návrh podľa jeho slov v súčasnosti prerokúva parlament. "Umožní nám, aby sme neboli zaskočení a mali odpovede na všetky otázky ohľadom bezpečnosti ľudí, boja proti podvodom," dodal.