BRUSEL - Tohtotýždňové technické rokovania medzi vyjednávačmi EÚ a Spojeného kráľovstva o dohode o brexite nepriniesli nový posun v otázke írsko-severoírskej hranice, oba tímy však prebrali viaceré nevyriešené obchodné otázky. Uviedol hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier počas spoločnej tlačovej besedy v Bruseli s britským ministrom pre brexit Dominicom Raabom.
Barnier spresnil, že dôležitou súčasťou rokovaní bola bezpečnosť občanov a stabilita kontinentu. Dodal, že EÚ v oblasti vnútornej bezpečnosti je pripravená vybudovať ambiciózne partnerstvo so Spojeným kráľovstvom po jeho odchode z Únie. Toto partnerstvo by malo pozostávať zo štyroch pilierov: efektívna výmena informácií; spolupráca v oblasti presadzovania práva; súdna spolupráca v trestných veciach a tiež ambiciózne partnerstvo v rámci boja proti praniu špinavých peňazí a financovania terorizmu.
"Teraz však musíme prerokovať konkrétne zavedenie do praxe týchto záruk," skonštatoval Barnier. Podľa jeho slov však obe strany musia nájsť dohodu aj pri ďalších témach, ktoré sú dôležité pre občanov: kontrolované mechanizmy vydávania odsúdených osôb; recipročná spolupráca v oblasti údajov o cestujúcich s cieľom lepšie vysledovať a identifikovať osoby zapojené do teroristických činov ako aj výmena údajov o DNA, odtlačkoch prstov a podozrivých vozidlách.
Barnier upozornil, že vyjednávači hovorili aj o vesmírnom programe Galileo, kde pripomenul, že EÚ už pred niekoľkými mesiacmi ponúkla Spojenému kráľovstvu úzku spoluprácu. "Chcel by som pripomenúť, že signál Galileo pre civilné a komerčné využitie bude stále dostupný pre ľudí a spoločnosti v Spojenom kráľovstve," spresnil.
Podľa jeho slov rokovania opäť potvrdili, že obe strany majú za cieľ vybudovať bezprecedentné partnerstvo v oblasti obchodu, špecifickej spolupráce, vnútornej bezpečnosti, zahraničnej politiky, vonkajšej bezpečnosti a obrany. Dodal, že EÚ upozornila britskú stranu na potrebu zachovania vyše 3000 zemepisných označení z 28 krajín Únie aj po brexite.
"Vyjadril som svoje znepokojenie, lebo pozícia EÚ je jasná: brexit nesmie viesť k strate existujúcich práv duševného vlastníctva. Musíme chrániť celú našu zásobu zemepisných označení," odkázal Barnier a dodal, že táto otázka musí byť doriešená ešte pred prípadným dosiahnutím dohody o brexite. Pokrok treba ešte dosiahnuť aj v oblasti ochrany osobných údajov, ktoré budú odovzdávané Spojenému kráľovstvu až do momentu brexitu - bankové údaje, dáta z poisťovní alebo od policajných síl.
V najbližších týždňoch budú vyjednávači rokovať aj o Euratome či o tom, kto a ako bude dozerať na dodržiavanie dohody o brexite. V závere Barnier pripomenul, že ešte stále nie je vyjasnená otázka budúcej hranice medzi Írskom a Severným Írskom, ktorá musí mať jasné právne riešenie zakotvené v politickej dohode o riadenom odchode Spojeného kráľovstva z EÚ.
Upozornil, že v tejto záležitosti sa angažuje britská premiérka Theresa Mayová. Európsky týždenník Politico vo štvrtok v tejto súvislosti uviedol, že politické kruhy v Bruseli hovoria o mimoriadnom summite zameranom na otázky brexitu, ktorý by sa mal uskutočniť v novembri v Bruseli.