VIEDEŇ - Rakúska vláda nepodpíše globálny pakt o migrácii Organizácie Spojených národov (OSN). Dôvodmi sú okrem iného obavy o suverenitu a tiež ilegálna migrácia. Ešte v lete pritom podobné rozhodnutie oznámilo Maďarsko.
Globálny pakt o bezpečnej, riadenej a pravidelnej migrácii predstavuje "právne nezáväzný kooperačný rámec", ktorého cieľom je podpora "medzinárodnej spolupráce medzi relevantnými účastníkmi v oblasti migrácie, uznávajúc, že žiaden štát sa nemôže migráciou zaoberať sám a potvrdzuje zvrchovanosť štátov a ich povinnosti vyplývajúce z medzinárodného práva". Dokument, ktorý dokončili v júli, by mali formálne prijať v decembri v marockom Marrákeši.
Kancelár Sebastian Kurz a vicekancelár Heinz-Christian Strache podľa rakúskej tlačovej agentúry APA oznámili, že krajina pakt nepodpíše a ani do Maroka nevyšle svojho oficiálneho zástupcu. Ako jeden z dôvodov uviedli obavy z možného stierania rozdielov medzi legálnou a nelegálnou migráciou. „Na niektoré body sa pozeráme kriticky a obávame sa ohrozenia našej národnej suverenity,” vyjadril sa Kurz. „Niektoré časti sa diametrálne líšia od našich postojov,” doplnil ho Strache, ktorý je predsedom nacionalistickej a protiimigračnej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ), s tým, že „migrácia nie je a nesmie sa stať ľudským právom”. „Nesmie sa stať, že niekto získa právo na migráciu z dôvodu klímy alebo chudoby,” skonštatoval.
V septembri 2016 všetkých 193 členských štátov OSN prijalo deklaráciu o tom, že žiadna krajina nemôže riešiť medzinárodnú migráciu sama a súhlasili so spustením procesu vedúceho k prijatiu globálneho paktu v roku 2018. Vlani v decembri však Spojené štáty oznámili, že ukončujú spoluprácu na rokovaniach a v júli oznámilo odstúpenie od procesu aj Maďarsko.