SALZBURG - Európski lídri by mali prestať zneužívať problém migrácie pre politický zisk, a namiesto toho by mali spolupracovať s africkými krajinami ako s rovnocennými partnermi za účelom zastavenia prílevu migrantov. Zhodli sa na tom vysoko postavení predstavitelia EÚ v stredu na neformálnom summite EÚ v rakúskom Salzburgu. Informovala o tom agentúra DPA.
"Už sa viac nemôžeme deliť na tých, ktorí chcú problém nelegálnej migrácie vyriešiť a na tých, ktorí ho chcú využiť na politické body," vyhlásil predseda Európskej rady Donald Tusk pred novinármi ešte pred neformálnou pracovnou večerou hláv štátov a vlád krajín Európskej únie. Tusk zároveň vyzval štáty EÚ, aby sa už v problematike migrácie posunuli vpred. Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker povedal, že krajiny, ktoré odmietajú prijať utečencov, by mali prispievať k zdieľaniu migračného bremena inými spôsobmi. "Potrebujeme v Európe solidaritu. Nie je to (len) prázdna fráza," vyhlásil Juncker pred spoločnou večerou.
Podľa šéfky zahraničnej politiky EÚ Federicy Mogheriniovej by krajiny EÚ mali viac investovať do posilňovania spolupráce s krajinami v severnej Afrike, keďže tieto predstavujú hlavný zdroj a tranzitný región pre migrantov. Mogheriniová dodala, namiesto presúvania svojich európskych povinností na južné pobrežie Stredozemného mora, musí dať Európa Afrike signál, že má záujem o kooperatívny prístup v tejto záležitosti.
Rakúsky kancelár Sebastian Kurz, ktorého krajina aktuálne predsedá Rade EÚ, na margo migračnej krízy uviedol, že niektoré krajiny ako Taliansko, Španielsko a Grécko, ktoré čelia najväčšiemu náporu migrantov, stále váhajú ohľadom návrhu Európskej komisie posilniť právomoci Európskej agentúry pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex).
Kurz pre rakúsky denník Der Standard povedal, že tieto krajiny sa obávajú, že nedokážu obrániť svoje zvrchovanéh práva, a taktiež majú obavy z plánov na zlepšenie registrácie prisťahovalcov, ktorí sa vylodia na ich brehoch. "Myslím si, že v súčasnosti sú radi, že veľa "prišelcov" sa dostáva do strednej Európy bez povšimnutia, alebo je im umožnené pohybovať cez hranice," uviedol konzervatívny kancelár, ktorý je hostiteľom summitu európskych lídrov v Salzburgu.
Kurz sa znovu vyslovil proti rozdeleniu migrantov
Rakúsky spolkový kancelár Sebastian Kurz sa vo štvrtok opätovne vyslovil proti diskusii o rozdelení migrantov v Európe. Týmto spôsobom by sa otázka migrácie nevyriešila, povedal Kurz pred začiatkom druhého dňa neformálneho summitu Európskej únie (EÚ) v rakúskom Salzburgu. Niektorí šéfovia štátov a vlád EÚ však o tejto téme chcú naďalej diskutovať, "preto ju budeme mať naďalej v programe," cituje Kurza agentúra APA. Prezidenti a premiéri v stredu večer v Salzburgu diskutovali o témach migrácie a azylu. Atmosféra bola podľa Kurza lepšia než na iných stretnutiach, v rokovaniach však nenastal zásadný pokrok.
Diskusia o rozdelení utečencov však v každom prípade nie je riešením, zdôraznil rakúsky kancelár. Oveľa viac je potrebné prehĺbiť spoluprácu so severoafrickými krajinami, najmä Egyptom. Návrh začať rozhovory s Egyptom a ďalšími krajinami regiónu podľa Kurza podporujú predstavitelia všetkých členských štátov EÚ. Na otázku, či by štáty, ktoré sa doposiaľ zdráhali prijať utečencov, mohli namiesto toho poskytnúť viac finančných príspevkov, odpovedal rakúsky kancelár vyhýbavo. Ako uviedol, má dojem, že čoraz viac jeho kolegov si uvedomilo, že otázka migrácie sa musí riešiť nie kvótami, ale na vonkajších hraniciach EÚ a prostredníctvom spolupráce s tranzitnými krajinami.
Kurz tiež podotkol, že v otázke brexitu vníma stále veľmi odlišné pozície medzi Veľkou Britániou a EÚ. Odhliadnuc od ostrých vyjadrení v médiách bolo obom stranám na rokovaniach jasné, že k riešeniu možno dospieť len vtedy, keď budú komunikovať. Rakúsky kancelár potvrdil, že v novembri sa uskutoční mimoriadny summit o brexite. "Hlavy štátov a vlád to podporujú," dodal, presný dátum plánovanej schôdzky však neuviedol. Kurz zároveň vyjadril nádej, že kompromis v otázke brexitu podporia aj európsky a britský parlament. Oba parlamenty musia zmluvu o vystúpení Británie z EÚ ratifikovať do 29. marca 2019.