WASHINGTON - Cez južnú hranicu s Mexikom prichádzajú do USA nielen státisíce nelegálnych migrantov z krajín Latinskej Ameriky, ale aj čoraz viac ľudí z iných častí sveta vrátane Európy. Oznámila to dnes agentúra AP s odvolaním sa na najnovšie údaje amerického ministerstva pre vnútornú bezpečnosť.
Od októbra 2015 do konca augusta 2016 na americko-mexických hraniciach zadržali viac ako 8000 migrantov z Indie, Číny, Rumunska, Bangladéšu či Nepálu. V absolútnych číslach ide síce len o zlomok z celkového počtu osôb zatknutých kvôli pokusu o nelegálne prekročenie južnej hranice USA, ktorých bolo v danom období vyše 408.000.
Nové čísla však podľa AP poukazujú na to, že sa touto "obchádzkou" cez Latinskú Ameriku pokúša dostať do Spojených štátov čoraz viac migrantov aj z iných častí sveta, predovšetkým z južnej či juhovýchodnej Ázie. Časť z nich sa loďou dopraví do niektorej z krajín Južnej Ameriky, odkiaľ cestujú ďalej po súši do Mexika a hraniciam USA.
Americkí imigrační agenti majú za úlohu takýchto ilegálnych migrantov prichádzajúcich cez južnú hranicu zadržať, identifikovať a čo najskôr ich deportovať z krajiny. Novopríchodzí z iných oblastí sveta môžu podľa agentúry AP tieto snahy amerických úradov skomplikovať.
Kanada chce v roku 2017 prijať 300.000 prisťahovalcov
Kanada plánuje v budúcom roku prijať 300.000 prisťahovalcov. Cieľom tohto zámeru je podporiť ekonomický rast krajiny čeliacej starnutiu obyvateľstva, povedal v pondelok na tlačovej konferencii kanadský minister pre prisťahovalectvo John McCallum.
Zmeniť sa však má zloženie prijatých prisťahovalcov. Podľa McCalluma budú uprednostňovaní migranti, ktorí prichádzajú z ekonomických dôvodov pred tými, ktorí primárne hľadajú ochranu.
V rokoch 2011-15 plánovala Kanada prijať každý rok 260.000 prisťahovalcov, túto hranicu ale teraz na najbližšie roky zvýšila z dôvodu "mimoriadnych okolností" spôsobených sýrskou utečeneckou krízou, uviedol McCallum.
V budúcom roku tak bude prijatých 172.500 ekonomických prisťahovalcov (doteraz to bolo 160.600 ročne), ktorí získajú pracovné povolenie. Kvóta pre utečencov sa zníži z tohtoročnej úrovne 40.000 osôb na 16.000 v roku 2017. Rozšíri sa aj zlučovanie rodín a na budúci rok bude môcť do Kanady prísť 84.000 príbuzných utečencov oproti doterajším 80.000.
"Prisťahovalectvo zohráva rozhodujúcu úlohu, pokiaľ ide o budúcnosť Kanady, a to najmä v oblastiach, kde sa hrozba vyľudnenia stala realitou. V Manitobe a ďalších provinciách sa to už deje," citovala ministra televízia CBC. Prisťahovalectvo hrá "dôležitú úlohu pri udržaní konkurencieschopnosti v globalizovanom svete" a pôsobí proti starnutiu spoločnosti, zdôraznil McCallum. Navyše prospieva hospodárskemu rastu a inováciám, dodal.