ŽENEVA/KRÉTA - Okolo 320 migrantov z rybárskeho plavidla, ktoré sa v minulom týždni potopilo takmer 140 kilometrov južne od ostrova Kréta, zostáva nezvestných a pravdepodobne sa utopilo. V Ženeve o tom dnes informovala Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM). Súčasne potvrdila skoršie informácie gréckej pobrežnej stráže, podľa ktorých sa podarilo zachrániť 340 utečencov.
Podľa IOM je isté, že na palube plavidla bolo okolo 650 utečencov, pretože ich prevádzači deň pred vyplávaním dvakrát prepočítali. Grécke úrady však bilanciu IOM spochybnili a odmietli. Podľa ich informácií bolo na palube iba asi 350 ľudí, uviedli zdroje tamojšej pobrežnej stráže s odvolaním sa na ľudí, ktorí nešťastie prežili. Nemenovaný dôstojníci gréckej pobrežnej stráže pre agentúru DPA uviedol, že na palube asi 25 metrov dlhého plavidla sa nemohlo nachádzať 650 ľudí.
Na záchrannej operácii, ktorá sa začala v piatok, sa podieľali dve plavidlá gréckej pobrežnej stráže, posádky lietadla i vrtuľníka, pričom sa do nej zapojili aj posádky piatich lodí plaviacich sa cez daný región. Snaha dostať sa cez Stredozemné more do Európy sa do začiatku júna stala v tomto roku osudnou už pre 2800 utečencov, čo je asi o 1000 obetí viac ako v prvom polroku 2015.
V Stredozemnom mori sa od začiatku roka 2014 utopilo asi 10-tisíc migrantov
Približne 10.000 migrantov zahynulo alebo sa stratilo vo vodách Stredozemného mora od začiatku roka 2014. V spoločnom vyhlásení to dnes uviedli Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) a Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM). UNHCR vyčíslili počet mŕtvych a nezvestných migrantov v roku 2014 na približne 3500 a v roku 2015 na 3771. V prvých piatich mesiacoch roka 2016 sa v mori utopilo alebo sa stratilo ďalších 2800 migrantov smerujúcich do Európy, uviedla agentúra DPA.
Momentálne je nezvestných asi 320 migrantov, ktorí sa minulý týždeň pravdepodobne spoločne so svojim plavidlom utopili takmer 140 kilometrov južne od ostrova Kréta. Viacerí preživší IOM povedali, že na palube tohto plavidla, ktoré smerovalo z Egyptu do Talianska a potopilo sa minulý piatok, bolo dovedna až okolo 650 utečencov.
Najpočetnejšie skupiny utečencov, ktorí momentálne prichádzajú do Talianska, pochádzajú z Eritrey, Nigérie, Gambie. Do Grécka tento rok prichádzajú najmä Sýrčania, Afganci a Iračania. Podľa hovorcu IOM Joela Millmana je badateľný tiež nárast počtu detí, ktoré cez Stredozemné more cestujú do Európy za svojim príbuznými. "Proces získavania víz trvá dlho, takže existuje silné nutkanie na to, aby ste dieťa zverili do rúk prevádzačov," povedal Millman.
V Grécku, ktoré pre utečencov stále predstavuje hlavnú vstupnú bránu do Európy, zvýšili dnes tamojšie úrady po úprave štatistík celkový počet registrovaných migrantov o takmer 10 percent, a síce dovedna na 57.458 ľudí. Do týchto údajov totiž začali zaraďovať aj ľudí ubytovaných na gréckom území v rámci osobitného programu OSN. Mnohí migranti v Grécku uviazli v marci, kedy susedné Macedónsko nasledovalo príklad ďalších balkánskych štátov a uzatvorilo pre nich svoje hranice.
V priebehu roka 2015 dorazilo podľa UNHCR k brehom niektorej z európskych krajín celkovo vyše milióna migrantov, v tomto roku ich doposiaľ bolo asi 206.000. Počet migrantov, ktorí do Grécka prúdia cez susedné Turecko sa výrazne znížil po tom, ako Európska únia dosiahla v marci s Ankarou dohodu zameranú na riešenie utečeneckej krízy. Na základe nej má Turecko prijíma späť migrantov, ktorí z jeho územia ilegálne pricestovali do Grécka.