ATÉNY - Grécky minister zahraničných vecí Nikos Kotzias adresoval dnes tvrdú kritiku krajinám EÚ, ktoré na svojich hraniciach zavádzajú obmedzenia pre migrantov presúvajúcich sa masovo po tzv. balkánskej trase. Podľa ministrových vyjadrení, ktoré cituje agentúra AP, určité krajiny týmto spôsobom porušujú rozhodnutia o spôsoboch riešenia migračnej krízy, prijaté všetkými členmi EÚ.
Kotzias na dnešnom stretnutí s kolegami z ostatných stredomorských krajín EÚ podľa vlastných slov upozornil, že "nie je možné", aby takéto jednomyseľné rozhodnutia volených lídrov EÚ odsúvali bokom jednotlivé štáty, ktoré "sa odvolávajú na rozhodnutia policajných šéfov".
Šéf gréckej diplomacie tiež vyhlásil, že jeho kolegovia z Francúzska, Talianska, Portugalska, Malty, Cypru a Španielska sa zhodujú v podpore gréckeho postoja k migračnej kríze a že "jasne kritizujú všetkých, čo chcú individuálne riešenie na úkor ostatných členských štátov", informuje AP bez uvedenia podrobností.
Štátni zamestnanci presviedčali migrantov v tábore, aby odišli
Francúzski štátni zamestnanci dnes chodili od stanu k stanu v rozsiahlom tábore migrantov pri prístavnom meste Calais a presviedčali obyvateľov, aby odišli. Presvedčovacia akcia sa konala deň po tom, čo francúzsky súd rozhodol, že masové vypratávanie tábora úradmi sa môže uskutočniť. Informovala o tom tlačová agentúra AP.
Skupiny aktivistov naklonených migrantom takisto robili obchôdzky okolo stanov v tábore, nazývanom aj "džungľa", a naliehali na obyvateľov, aby zostali, lebo inak "budú ich domovy zničené".
Komplexné štvrtkové rozhodnutie súdu znamená, že zlikvidované môžu byť iba priestory, kde migranti spávajú - ale nesmie dôjsť k okamžitej demolácii spoločných priestorov slúžiacich ako modlitebne, škola či centrum pre ženy. Tento verdikt spôsobil zmätok a nejasnosti.
Úrady chceli dosiahnuť vydanie súdneho nariadenia, ktoré by im umožňovalo tábor zlikvidovať. Aktivisti naopak žiadali odklad vypratávania tábora.
V tábore pri Calais sú zhromaždené tisíce migrantov z najproblematickejších miest sveta, ktorí sa snažia trajektom alebo Eurotunelom pod Lamanšským prielivom prekĺznuť do Británie. Preplnenosť tábora však spôsobuje vo Francúzsku bezpečnostné napätie.