IDOMENI - Stovky migrantov, zúfalých po mnohých dňoch čakania na vstup z Grécka do Macedónska, sa vrhlo na hraničný plot v gréckej dedine Idomeni. Polícia proti vzbúrencom zasiahla slzným plynom.
Nápor vyvolali správy, že Macedónsko sa chystá otvoriť oplotenie a vpustiť ďalších ľudí, aby mohli pokračovať po balkánskej trase do bohatšej západnej Európy. „Pustite nás, pustite nás! Chceme prejsť!“ skandovali migranti. Pohraničná polícia v Aténach uviedla, že táto fáma nie je pravdivá.
Otrasné FOTO zúfalého činu: Utečenci vyvolali zdesenie, pokus o obesenie v Grécku na námestí!
Macedónska polícia podľa agentúry AP použila slzotvorný plyn a omračujúce granáty, keď niekoľko stoviek nahnevaných migrantov rozbilo vstupnú bránu na grécko-macedónskej hranici, kadiaľ do Macedónska vpúšťajú vlaky. Protestujúci migranti skandovali „Otvorte hranicu!“ a hádzali kamene do macedónskych policajtov; tí však migrantov zahnali.
Na gréckej hranici s Macedónskom je uviaznutých zhruba 6 500 ľudí. Niektorí sú tam už osem dní, majú málo jedla a slabé alebo žiadne prístrešie. Macedónsko totiž vpúšťa na svoje územie vždy iba hŕstku ľudí. Migranti prišli ku grécko-macedónskej hranici z neďalekého preľudneného tábora a v okolitých poliach čakajú na to, kedy ich macedónske úrady vpustia a umožnia im tak pokračovať v ceste Balkánom do bohatých európskych štátov.
Do narýchlo postaveného tábora na malej betónovej pristávacej dráhe vzdialenej približne 20 kilometrov od hraničného priechodu Idomeni medzitým prišlo ďalších 500 ľudí. Macedónske úrady vpustili do krajiny v noci nadnes 300 Sýrčanov a Iračanov, a to presne v čase od nedele 23.00 h miestneho času do dnešnej 04.00 h, potom hraničný priechod uzavreli. Macedónsko oznámilo, že vpustí iba taký počet utečencov, aký prijme Srbsko, teda nasledujúca krajina na balkánskej migračnej trase vedúcej na sever Európy. Tieto opatrenia viedli v Grécku k nahusteniu migrantov; je ich tam momentálne uviaznutých vyše 22 000.
Podpaľačstvo
Predtým cez víkend zaznamenali v Grécku prvé podpaľačské útoky súvisiace zrejme s migračnou krízou. Neznámi páchatelia podpálili dve skladištné haly na severe krajiny, ktoré mali slúžiť na ubytovanie utečencov, informovala agentúra DPA.
Haly využívané skôr armádou v mestečku, ležiacom približne 50 kilometrov severozápadne od Solúna, vyhoreli takmer do základov, uviedla ráno grécka televízia. Podľa presvedčenia hasičov a starostu Grigoris Stamkosa ide o dielo podpaľačov.
Na hraniciach čakajú tisíce ľudí
V Jannitse má byť v dvoch opustených kasárňach utečenecký tábor pre približne 4 000 migrantov. Mestečko je vzdialené asi 60 kilometrov od prechodu Idomeni-Gevgelija. Podľa odhadu polície tam čaká na povolenie vstupu do Macedónska okolo 6 500 ľudí, ale macedónske úrady ich do krajiny vpúšťajú len málo. V nedeľu mohlo hranicu prekročiť iba 305 utečencov, uviedla polícia.
Macedónsko už viac ako týždeň výrazne obmedzuje denné kvóty pre vstup utečencov na svoje územie. Prakticky všetci títo ľudia chcú pokračovať v ceste do bohatších krajín Európskej únie. Skopje nasleduje v dominovom efekte podobných opatrení štátov ležiacich na takzvanej balkánskej migračnej trase - cez Srbsko, Chorvátsko a Slovinsko až po Rakúsko.
Prúd migrantov prichádzajúcich do Grécka pritom naďalej nepoľavuje. Dnes ráno ich priplávalo do Pirea okolo 1 800, oznámila správa tamojšieho prístavu. Ide o ľudí, ktorí sa v predchádzajúcich dňoch dostali z Turecka na grécke ostrovy v Egejskom mori. V centre Atén strávili poslednú noc pod otvoreným nebom stovky utečencov, vrátane rodín s malými deťmi, napísala DPA s odvolaním sa na svedectvo miestnych obyvateľov.
Gasear y cargar contra familias atrapadas entre vallas es genocida.Los gritos d los niños m matan.#Refugees #Idomeni pic.twitter.com/juQnvqFlJm
— Juan Miguel Garrido (@Juanmi_News) February 29, 2016
Desesperación en Idomeni:
— Juan Miguel Garrido (@Juanmi_News) February 29, 2016
Refugiados atrapados días y días en condic. calamitosas intentan derribar valla.#Refugees pic.twitter.com/Zn0spUgA9o
...