Piatok22. november 2024, meniny má Cecília, zajtra Klement

Nový rekordný prílev migrantov do Maďarska, tisíce ich prišlo aj do Grécka

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: SITA)

BUDAPEŠŤ - Do Maďarska prišlo v stredu 10.046 migrantov, čo je nový absolútny denný rekord. Oznámila to dnes maďarská polícia na svojej stránke Police.hu.

Najviac migrantov (9939) prekročilo chorvátsko-maďarské hranice, 102 prišlo zo Srbska. O zvyšných piatich migrantoch sa v policajnej zvodke nepíše. Medzi polnocou a dnešnou šiestou hodinou ráno pribudlo na území Maďarska ďalších 1884 migrantov: osem zo Srbska a 1776 z Chorvátska.
Podľa agentúry DPA nových migrantov nie je v Maďarsku prakticky vidieť, pretože sa zrejme organizovane presúvajú k hraniciam s Rakúskom.

Migranti pribúdajú aj v Grécku

Viac ako 4000 migrantov čakalo dnes ráno na grécko-macedónskych hraniciach na príležitosť pokračovať v ceste do západnej Európy. Za uplynulých 24 hodín priviezlo viac ako 100 autobusov migrantov od južných hraníc Grécka k železničnej stanici v prihraničnej dedine Idomeni, uviedli miestne médiá. Macedónske úrady ich podľa očitých svedkov púšťajú cez hranice v asi 50-členných skupinách. 

Grécka pobrežná stráž medzitým oznámila, že viac ako 4000 migrantov prišlo v stredu a vo štvrtok do prístavu Pireus. Doviezli ich tam lode z gréckych ostrovov v Egejskom mori.

Väčšina Nemcov považuje svoju vlasť za imigračnú krajinu

Dvaja z troch Nemcov považujú svoju vlasť za imigračnú krajinu. Vyplýva to z dnes zverejneného prieskumu inštitútom YouGov na vzorke 1171 občanov Nemecka, o ktorom informovala agentúra DPA. O tom, či je Nemecko imigračnou krajinou, sa viedli na domácej politickej scéne dlhé roky búrlivé diskusie. Najväčší problém stotožniť sa s tým mali a stále majú najmä kresťanskí demokrati, píše agentúra DPA. Vzhľadom na rýchlo rastúci počet utečencov v Nemecku sa však aj v ich radoch množia hlasy za prijatie imigračného zákona.

Fico má hovoriť s predstaviteľmi Výzvy k ľudskosti

 Premiér Robert Fico má dnes hovoriť o pomoci štátu pri riešení migračnej krízy s predstaviteľmi Výzvy k ľudskosti. "Ja sa stretávam vo štvrtok s predstaviteľmi Výzvy k ľudskosti. Ak majú nejaké návrhy, my im pomôžeme. Napríklad, ak by charita potrebovala nejakú pomoc zo strany štátu, finančnú, alebo akúkoľvek inú, samozrejme, štát je v tomto maximálne pripravený," vyhlásil Fico na výbore. 

Ako sa uvádza v spoločnom vyhlásení Výzvy k ľudskosti a niektorých mimovládnych organizácií, prajú si, aby sa v diskusii o utečencoch používali racionálne argumenty a nie populizmus, klamstvo či manipulácia. Okrem iného by tiež považovali za dobré, aby sa začala celospoločenská diskusia s cieľom vypracovať dlhodobú stratégiu týkajúcu sa ekonomickej migrácie či prípraviť plán pre zavedenie dlhodobého a komplexného integračného programu. 

Spoločné vyhlásenie, ku ktorému sa pridali napríklad organizácie ako Magna Deti v núdzi, Človek v ohrození či Liga za ľudské práva, hovorí, že spoločný európsky postup pri zvládaní humanitárnej krízy vnímajú ako kľúčový a majú záujem sa na ňom podieľať. "Sme presvedčení, že našou úlohou je nájsť riešenie, ktoré neohrozí voľný pohyb v schengenskom priestore a zároveň sa bude tešiť podpore širokej verejnosti. K nemu sa však môžeme dopracovať jedine v prípade, ak budú štát, súkromný a tretí sektor úzko spolupracovať, aktívne medzi sebou komunikovať a svoj postup vzájomne koordinovať," uvádza sa vo vyhlásení. 

Predstaviteľov Výzvy k ľudskosti vo štvrtok 17. septembra prijal prezident SR Andrej Kiska. "Rozprávali sme sa o tom, že to nie je žiadna formalita, ale cesta, ako presvedčiť ľudí, ako verejnosť ubezpečiť, že to nie je bezprecedentné riziko," uviedla vtedy jedna z iniciátorov výzvy Lucia Štasselová.

 

Viac o téme: RekordUtečenciMigrantiMaďarsko
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu