BRATISLAVA - Utečenci ležia na svedomí aj slovenskej katolíckej cirkvi. V kostoloch sa šíri leták, ktorý chce prostredníctvom Konferencie biskupov Slovenska a Slovenskej katolíckej charity robiť medzi ľuďmi osvetu a vyvolať prirodzený empatický súcit človeka s človekom.
Leták, ktorý putuje po slovenských farnostiach, vznikol na základe štatistických informácií Úradu Vysokého komisára OSN pre utečencov a Ministerstva vnútra SR pod hlavičkou Konferencie biskupov Slovenska a Slovenskej katolíckej charity. Prehľadná infografika znázorňuje v číslach a faktoch zložitú situáciu utečencov. Leták veriacim pripomína, že v roku 2014 bolo násilne presídlených takmer 60 miliónov osôb po celom svete. Medzi nimi bolo 19,5 miliónov utečencov, 38,2 miliónov vnútorne vysídlených a 1,8 miliónov žiadateľov o azyl. Keby sme z nich všetkých vytvorili jeden štát, skončil by v počte obyvateľov na 24. mieste v celosvetovom meradle.
Turistov vo vychýrenej destinácii prekvapili utečenci: Doplavili sa na nafukovačke, plakali od dojatia
Medzi prichádzajúcimi utečencami sa nachádza až 51 % nedospelých osôb, 46 % osôb do 59 rokov a 30 % ľudí nad 60 rokov. V roku 2014 prijalo Slovensko 331 žiadostí o azyl, a to najmä z Afganistanu, Somálska a Sýrie, pričom až 79 % žiadateľov boli muži.
Utekajú aj malé deti bez rodičov
Medzi žiadateľmi, ktorí prosili o azyl v rozvinutých krajinách, bolo 34 300 maloletých detí bez sprievodu rodičov či dospelých príbuzných. Na Slovensku požiadalo od roku 1993 dodnes o azyl viac ako 58-tisíc ľudí, z toho dostalo reálne azyl len 650 žiadateľov a doplnková ochrana bola poskytnutá 654 osobám. Do svojich domovov sa naspäť vrátilo iba 126 800 ľudí. Medzi najčastejšie príčiny migrácie patrí 5-ročná občianska vojna v Sýrii a prevládajúce nepokoje v Afganistane a vojna v Iraku.
Okrem faktických informácií sú v letáku uvedené aj príbehy utečencov a rodín, ktoré museli kvôli nepokojom utiecť z krajín, v ktorých bol ich život dennodenne ohrozený. Leták súčasne vysvetľuje, aký je rozdiel medzi utečencom, migrantom, vnútorne vysídlenou osobou či azylantom. Kým migrant odchádza dobrovoľne, utečenec je nútený opustiť svoju krajinu.
Cirkev súčasne upozorňuje, že utečenci nie sú teroristi a náš štát finančne nevyťažujú tak, ako si predstavujeme. Azylovú politiku totiž podporuje európsky fond pre utečencov. Takisto vyvracia mýty o tom, že utečenci prenášajú nebezpečné choroby alebo nám berú prácu. Podľa cirkevného posolstva by sme utečencov mali prijať s myšlienkou na Kristovo posolstvo: „Bol som hladný a dali ste mi jesť, bol som smädný a dali ste mi piť. Bol som pocestný...“