BRUSEL - Dvojdňová konferencia ministrov obrany z krajín Severoatlantickej aliancie v Bruseli má za cieľ spresniť niektoré obranné záväzky z júlového summitu NATO vo Varšave, diskutovať o posilnení stability v južnom susedstve aliancie a posilniť spoluprácu medzi EÚ a NATO. Uviedol to dnes generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg na úvod tohto podujatia.
Šéf NATO pripomenul, že na zasadnutí ministrov obrany budú spresnené detaily ohľadom štyroch nadnárodných práporov, ktoré budú pod vedením USA, Kanady, Británie a Nemecka od začiatku roka 2017 rozmiestnené v Poľsku a v Pobaltí v snahe posilniť východné krídlo aliancie.
"Ich úloha je odstrašiť. Nespôsobiť konflikt, ale predísť konfliktu," uviedol Stoltenberg s odkazom na súčasné vzťahy aliancie s Ruskom. Dodal, že je to jasný signál, že NATO dokáže v prípade potreby presunúť tisícky vojakov na pomoc svojim spojencom. Na tlačovej konferencii Stoltenberg varoval, že skupina ruských vojenských lodí, ktorá sa presúva do Stredomoria - zrejme k brehom Sýrie -, by mohla byť použitá na bombardovanie civilistov v severosýrskom meste Aleppo. V tejto súvislosti vyzval Moskvu k zavedeniu trvalého prímeria.
"Táto bojová skupina by mohla byť použitá na zvýšenie kapacity Ruska podieľať sa na operáciách v Sýrii a vykonávať ešte viac leteckých útokov na Aleppo," povedal Stoltenberg s upozornením, že náletmi trpí najmä civilné obyvateľstvo v Aleppe. Podľa jeho slov začalo NATO vykonávať dozorné lety za pomoci prieskumných lietadiel AWACS, pohybujúcich sa v tureckom alebo medzinárodnom vzdušnom priestore, v prospech medzinárodnej koalície bojujúcej proti skupine Daeš v Sýrii a Iraku.
"Prvý aliančný let AWACS na podporu koalície proti Daeš sa konal minulý týždeň, 20. októbra," uviedol Stoltenberg. Vyjadril nádej, že tento boj bude úspešný a Daeš bude raz a navždy porazený. Stoltenberg rovnako oznámil, že NATO, ktoré poskytuje vojenský výcvik pre irackých vojakov v Jordánsku, už v najbližších mesiacoch rozšíri tieto aktivity aj na územie Iraku.
Diplomat OSN obvinil bojujúce strany z obštrukcií
Šéf humanitárnych operácií OSN Stephen O'Brien obvinil dnes všetky strany konfliktu v sýrskom Aleppe z obštrukcií, ktoré zabránili evakuácii zranených a chorých ľudí z východnej časti tohto mesta ovládanej protivládnymi povstalcami. Ako príčinu O'Brien uviedol zdržanie súhlasných stanovísk od úradov z východného Aleppa, ktoré ako svoju podmienku stanovili ozbrojené formácie i námietky sýrskej vlády k umožneniu dodávok lekárskej a inej pomoci do povstalcami ovládaných častí mesta.
O'Brien poukázal na to, že po troch dňoch prímeria, keď sa strany konfliktu nedokázali dohodnúť, sa v Aleppe obnovili vojenské operácie a násilnosti sa vystupňovali. Diplomat OSN zopakoval, že východná časť Aleppa čelí bezprecedentnej humanitárnej katastrofe. Dodal, že OSN a jej partneri sa naďalej pokúšajú dopraviť do mesta humanitárnu pomoc a evakuovať odtiaľ chorých a ranených. Vyzval však tiež "ľudí z celého sveta, aby urobili, čo je v ich silách a zabránili zbytočnej smrti a zraneniam tisícov civilistov a neodvratnej skaze Aleppa, kým nebude neskoro."
Hovorca OSN Stéphane Dujarric v noci nadnes priznal, že OSN nebola schopná dopraviť do obkľúčených oblastí Aleppa humanitárnu a lekársku pomoc. Všetky strany konfliktu vyzval, aby umožnili okamžitú evakuáciu chorých a zranených, ako aj ich rodinných príslušníkov. Pripomenul, že ide o požiadavky súvisiace s medzinárodnými humanitárnymi a ľudskoprávnymi právnymi normami, ktorým sa musia podriadiť všetky strany konfliktu.
Ruské ministerstvo zahraničných vecí dnes označilo nové návrhy na predĺženie humanitárnej pauzy za "neaktuálne", pretože "počas jej trvania (od uplynulého štvrtka do minulej soboty) nedošlo k tomu, čo sa malo stať". Zo zodpovednosti za tento stav námestník rezortu Sergej Riabkov podľa agentúry TASS obvinil aj humanitárne organizácie, ktoré nezvládli systematické prípravy na evakuáciu chorých a dopravu humanitárnej pomoci.