Utorok26. november 2024, meniny má Kornel, zajtra Milan

Islamisti menia štýl: Oholení a ostrihaní na ústupe popravujú celé rodiny!

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: SITA)

MÓSUL - Militanti džihádistickej organizácie Daeš popravili v dedinách južne od irackého mesta Mósul najmenej 65 ľudí, väčšinou vojakov a policajtov.

Agentúru Reuters o tom dnes informoval kurdský politik Hošjár Zebarí, ktorý uviedol, že k popravám došlo pred tromi dňami v obciach, ktoré v minulosti ovládol Daeš, pričom sa tak stalo zrejme na výstrahu. Zebarí okrem toho dodal, že po začiatku operácie vládnych síl a ich spojencov na oslobodenie mesta Mósul začali islamisti brať obyvateľov okolitých obcí ako rukojemníkov. 

Podľa jedného z členov zastupiteľstva provincie Ninive bral Daeš rukojemníkov v každej dedine, z ktorej ustupoval. Podľa poslancovho názoru ide zrejme aj o výstrahu obyvateľom Mósulu pred ústretovosťou k vládnym silám a ich zastrašovanie. Ofenzíva s cieľom oslobodiť Mósul sa začala minulý pondelok. Očakáva sa, že táto bitka bude najväčšou v Iraku od americkej invázie do tejto blízkovýchodnej krajiny z roku 2003.

Na pozície Daeš útočí viac ako 25.000 ozbrojencov z radov irackej armády, polovojenských kurdských jednotiek péšmarga, sunnitských kmeňových jednotiek a štátom schválených šiitských milícií. Ich spoločnú ofenzívu podporuje náletmi koalícia vedená Spojenými štátmi. Predpokladá sa, že bitka o Mósul môže trvať celé týždne, dokonca aj mesiace. V Mósule sa podľa odhadov stále nachádza viac ako milión ľudí.

Mósul je v rukách islamistov od leta roku 2014, keď sa im podarilo zmocniť veľkých častí územia na severe a západe Iraku. Od vlani však Daeš utrpel sériu porážok a prišiel o kontrolu nad veľkou časťou dobytého územia, takže Mósul je jeho poslednou veľkou baštou v Iraku.

Islamisti v Mósule sa začali strihať a holiť si brady 

Časť bojovníkov Daeš v irackom Mósule si vo veľkom strihá a holí brady, ktoré sú typickým vonkajším znakom ich príslušnosti k tomuto džihádistickému zoskupeniu. Deje sa tak v situácii, keď sa postupujúce jednotky irackej vládnej armády a ich spojenci v rámci svojej ofenzívy dostali k hraniciam niektorých predmestí tohto irackého veľkomesta.

Francúzsky týždenník Le Point na svojej webovej stránke citoval vyhlásenie jedného z obyvateľov Mósulu, ktorý tvrdí, že "videl členov Daeš a ich vonkajší vzhľad sa úplne zmenil". "Ostrihali si brady a zmenili oblečenie, aby splynuli s miestnym obyvateľstvom," dodal mósulský podnikateľ, ktorý sa predstavil ako abú Sajf. Zmenu zovňajšku si abú Sajf vysvetľuje buď strachom islamistov, že sa stanú terčom ostreľovačov útočiacej vládnej armády, alebo tým, že sa chystajú utiecť z mesta.

Informátor francúzskeho týždenníka dodal, že krátko pred mósulskou ofenzívou zmizli z miestnych hotelov aj sýrski obchodníci, ktorí v meste podnikali s "požehnaním" Daeš. Mnohí džihádisti sa okrem toho presunuli z východnej časti Mósulu do opevnených miest na západnom brehu rieky Tigris, ktorá pretína mesto. 

Ako uviedol Le Point, Daeš je v bitke o Mósul v nevýhode vzhľadom na to, že v meste má 3000-5000 mužov, zatiaľ čo útočiace vládne sily so spojencami majú zmobilizovaný takmer desaťnásobok vojakov. Doterajší postup útočiacich síl však zrejme zastaví taktika partizánskej vojny, ktorú budú islamisti podľa očakávania používať v bojoch o mesto. Už teraz analytici upozorňujú, že Daeš sa v posledných dňoch nezvykle často uchyľuje k používaniu mínometov a raketometov, ako aj k nastražovaniu áut naložených výbušninami, na čo upozornil aj veliteľ koaličných síl generál Stephen Townsend. 

Poukázal i na to, že taktiku zmenili aj samovražední atentátnici, keďže autá naložené výbušninou odstavujú teraz za múrmi alebo vnútri budov a smerom k pozíciám irackých vládnych síl sa vydajú až tesne pred stanoveným časom, takže v plnej miere využijú moment prekvapenia. Po rozpútaní priamych bojov o Mósul očakávajú humanitárne organizácie masový útek obyvateľstva z mesta. OSN sa domnieva, že do pohybu by sa mohol dať asi milión osôb z celkového približne 1,5 milióna ľudí žijúcich v mósulskej aglomerácii. 

OSN v tejto súvislosti upozornila, že doteraz získaná pomoc od medzinárodného spoločenstva nebude humanitárnym organizáciám stačiť na pokrytie všetkých potrieb utečencov a presídlencov. "Ak sa nič nezmení, bude to katastrofa," uviedol pre francúzsky týždenník nemenovaný predstaviteľ irackej armády.

Viac o téme: IrakDaeš
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu