BAGDAD - Jednotky irackej armády, ktoré sa snažia prebiť do Fallúdže, dnes na juhu tohto mesta odrazili štvorhodinový protiútok extrémistickej organizácie Daeš. K protiútoku došlo deň po tom, ako iracké jednotky za podpory náletov koaličných síl vedených USA vstúpili do južnej časti Fallúdže.
Dnešný protiútok sa začal na svitaní na predmestí Nuajmíja, kde vládni vojaci v pondelok dobyli takmer 85 percent územia, uviedla agentúra AP s odvolaním sa na dvoch príslušníkov irackých jednotiek osobitného určenia. Militanti Daeš pri útoku využili podzemné tunely, snajperov a vyslali aj šesť áut naložených výbušninou, ktoré však vládni vojaci zneškodnili skôr, ako dosiahli určený cieľ. Pri protiútoku džihádistov armáda utrpela straty, spomínané vojenské zdroje však nespresnili, koľko vojakov padlo alebo bolo zranených.
Nuajmíja je prevažne poľnohospodárska oblasť rozprestierajúca sa na juhu Fallúdže. Pondelková operácia vládnych jednotiek bola prvým pokusom o prienik do mesta. Predchádzalo jej obsadenie viacerých dedín a územia v okolí, čím sa čiatočne uvoľnila aj blokáda mesta islamistami.
Fallúdža, ktorá leží 65 kilometrov západne od Bagdadu, je pod kontrolou islamistov už približne dva roky a v západnom Iraku je posledným veľkým mestom kontrolovaným sunnitským Dáišom. Okrem neho džihádisti obsadili rozsiahle územia aj na severe a východe krajiny, ako aj druhé najväčšie mesto Iraku - Mósul.
Pri operácii vo Fallúdži irackej armáde pomáha nielen Spojenými štátmi vedená koalícia, ale aj Iránom podporované šiitské polovojenské oddiely. Podľa AP sa predpokladá, že boj o mesto bude dlhý. Islamisti si pod Fallúdžou zrejme vybudovali celú sieť tunelov, ktoré im v prípade ohrozenia umožňujú rýchle presuny.
Takéto tunely boli medzičasom objavené na severovýchodných predmestiach Fallúdže. Útok na Fallúdžu vedú iracké elitné protiteroristické jednotky, ktoré postupujú od juhu mesta. Ich postup bude pomalý aj vzhľadom na to, že v meste uviazli tisíce civilistov, i kvôli riziku, že džihádisti zrejme na mnohých miestach nastražili výbušniny.
V Sýrii po náletoch prišli o život desiatky ľudí
Najmenej 23 ľudí vrátane siedmich detí zahynulo v noci nadnes v meste Idlib na severozápade Sýrie, na ktoré podnikli nálety pravdepodobne ruské vzdušné sily. Informovala o tom agentúra DPA. Podľa šéfa ľudskoprávnej organizácie SOHR Rámího Abdala Rahmánapri desiatich nočných náletoch na Idlib bola zasiahnutá Národná nemocnica a niektoré časti centra mesta. Jeden z príslušníkov domobrany nazvanej Biele prilby potvrdil, že útoky uskutočnili ruské lietadlá.
Nálety na Idlib, ktorý je v rukách islamských extrémistov, vrátane militantov z teroristickej siete al-Káida, prišli päť dní po tom, ako Moskva vyhlásila, že dočasne pozastavuje útoky na "ozbrojencov". Ruské ministerstvo obrany zdôvodnilo prestávku v náletoch tým, že chce umožniť skupinám, ktoré podporujú ukončenie násilností sprostredkované USA a Ruskom, aby prerušili kontakty s organizáciou Front an-Nusra, ktorá je odnožou al-Káidy v Sýrii.
Vzbúrenci proti režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada však obviňujú Rusko, že si za ciele svojich útokov opakovane vyberá umiernené skupiny povstalcov, pričom Spojené štáty vyhlásili, že spojenectvo medzi Frontom an-Nusra a ostatnými skupinami komplikuje implementáciu dohodnutého prímeria, a to najmä v okolí severosýrskeho mesta Aleppo.
Sýrsky konflikt, ktorý sa začal pokojnými protestmi proti režimu Bašára Asada v marci 2011, prerástol do občianskej vojny s viacerými bojujúcimi stranami. Podľa odhadov OSN si sýrska občianska vojna doposiaľ vyžiadala približne 250.000 životov a z domovov vyhnala polovicu miestnej populácie.