VIEDEŇ/WASHINGTON - Spojené štáty a ďalšie svetové mocnosti poskytnú medzinárodne uznanej vláde v Líbyi zbrane na pomoc v boji proti Daeš a iným militantným skupinám, ktoré nadobúdajú oporné body v tejto rozvrátenej severoafrickej krajine. Informovala o tom v noci nadnes agentúra AP.
USA, štyria ďalší stáli členovia Bezpečnostnej rady OSN a viac než 15 iných krajín vyhlásilo, že odobria výnimky zo zbraňového embarga OSN, čím sa umožní predaj vojenského vybavenia a poskytnutie pomoci tzv. "vláde národnej dohody" v Líbyi s cieľom podporiť jej krehké postavenie a zamedziť ďalším rozbrojom.
Predmetné krajiny v spoločnom komuniké uviedli, že zatiaľ čo širšie embargo exportu zbraní do Líbye zostane stále v platnosti, sú "pripravené reagovať na požiadavku tamojšej vlády na výcvik a vyzbrojenie" vládnych síl. S podporou všetkých stálych členov rady sa neočakáva výraznejšia opozícia voči tomuto kroku.
Komuniké bolo vydané na záver rokovania amerického ministra zahraničných vecí Johna Kerryho s predstaviteľmi vyše 20 krajín vo Viední. Na stretnutí sa hovorilo o podpore líbyjskej vlády čeliacej radikálom z Daeš a konkurenčnej vládnej garnitúre. Líbyjský premiér Fájiz Sarrádž uviedol, že Tripolis čoskoro predloží BR OSN na schválenie zoznam požadovaného arzenálu.
V Líbyi zavládol spoločensko-politický chaos krátko po zvrhnutí diktátora Muammara Kaddáfího v roku 2011. Krajina sa následne stala bojiskom rozličných milícií súperiacich o moc. Znepokojujúcim faktorom pre Európu je hrozba masovej migrácie z Líbye po tom, ako došlo k uzatvoreniu trasy z Turecka do Grécka.