RÍM - V Európe vrcholia prípravy na úder proti radikálom z hnutia Daeš v Líbyi. Denníka The Wall Street Journal (WSJ) to povedal veliteľ amerických špeciálnych jednotiek v Afrike Donald Bolduc. Koordinačné centrum je podľa neho v Ríme.
"Čakáme na vytvorenie líbyjskej vlády, žiadne vojnové centrum nie je," reagoval na Bolducove slová na twitteri námestník talianskej ministerky obrany Domenico Rossi. Jeho šéfka Roberta Pinottiová ale minulý týždeň priznala, že sa práve pripravuje jednotka, ktorá má zaistiť bezpečnosť a stabilitu Líbye.
Agentúra AFP dnes uviedla, že v Paríži, Londýne a Ríme sa v posledných dňoch hovorí stále častejšie o tom, že francúzski, talianski a britskí vojenskí špecialisti sú už pripravení vyraziť do Líbye. List Il Corriere della Sera napísal, že k odchodu je nachystaných 50 Talianov.
Podľa médií sa cudzinci vojenských operácií nezúčastnia, tie povedú jednotky líbyjského generála Chalífa Haftara, ktorý podporuje medzinárodne uznávanú vládu v Tobrúku. Zahraniční špecialisti majú zabezpečiť kontakt medzi bojujúcimi jednotkami, získavať tajné informácie, mapovať terén, poskytovať zbrane a komunikačné prostriedky.
Americká armáda už vykonáva monitorovanie roky a má za sebou dva nálety. Jeden z nich bol 19. februára vedený na tábor IS v Sabrátě a zomrelo pri ňom niekoľko desiatok ľudí.
Do operácie sa zrejme zapojí francúzska lietadlová loď Charles de Gaulle, ktorá už vyplávala z Perzského zálivu a mieri do Stredozemného mora, oficiálne ale kvôli spoločným manévrom s egyptským námorníctvom.
Že prípravy už vrcholia, potvrdil z Líbye aj jeden z veliteľov milícií fadžr Libya. Podľa neho už sú britskí vojaci v Misuráte a začali kontaktovať milicionárov. Veliteľ povedal, že kampaň, ktorá má vytlačiť bojovníkov IS z Líbye, začne už čoskoro.
Odhaduje sa, že hnutie Islamský štát má v Syrte až 5000 bojovníkov, medzi ktorými sú stovky Tunisanov, Sudáncov, Jemenčanov a tiež priaznivcov nigérijskej skupiny Boko Haram. Prešli vraj výcvikom a sú pripravení útočiť.
"Je potrebné konať. Musíme sa ale vyhnúť omylom z minulosti, poznáme intervencie vedené bez stredne i dlhodobého výhľadu," povedal taliansky minister zahraničia Paolo Gentiloni. Taliansko trvá na tom, že zásah musí povoliť OSN na žiadosť uznávanej líbyjskej vlády. "Musíme mať na mieste jasného partnera," citovala AFP tiež zástupca amerického ministerstva obrany.
Vláda v Tripolise vyhlásila, že bude akúkoľvek intervenciu považovať za napadnutie, vedenie z Tobrúku zase chce, aby operácia nebola zahájená bez predchádzajúcej dohody. Pinottiová povedala, že je "absurdné a nemysliteľné" hovoriť o vojenskej okupačnej intervencii a že sa o nej ani neuvažuje.