SOFIA - Bulharský denník Trud napísal, že na niektorých čerpacích staniciach v Bulharsku sa predávajú pohonné hmoty - benzín i motorová nafta - vyrobené extrémistickou organizáciou Daeš. Denník Trud sa vo svojom článku odvoláva na dobre informovaný zdroj v colnej správe.
V súvislosti s týmto podozrením začali príslušníci policajnej jednotky pre boj s organizovaným zločinom a agenti tajnej služby rozsiahle prehliadky na čerpacích staniciach v Sofii a ďalších 15 regiónoch. Situáciu sledujú celkovo na viac ako 150 miestach predaja pohonných hmôt, napísala agentúra TASS s odvolaním sa na Trud. Denník poznamenal, že tajné služby sa zatiaľ odmietli vyjadriť k podozreniam, že v Bulharsku sa predávajú pohonné hmoty vyrobené Daeš.
Trud vysvetlil, že podnetom na spustenie previerok pôvodu pohonných hmôt predávaných na niektorých čerpacích staniciach v Bulharsku boli družicové snímky získané z Ruska a USA, na ktorých základe sa podarilo odhaliť sieť ilegálnych dodávok benzínu do Bulharska.
Do prístavov vo Varne a Burgase sa benzín a dieselové palivo dopravovali tankermi. Podľa oficiálnych potvrdení pohonné hmoty pochádzajú zo skladu v Grécku a sú zásielkou v rámci vnútorného trhu EÚ. Elektronické systémy kontroly námornej dopravy však zaznamenali, že pred plavbou do Grécka a Bulharska sa tankery zastavili v siedmich tureckých prístavoch v Čiernom a Stredozemnom mori. Predpokladá sa, že práve tam boli natankované pohonné hmoty vyrobené Daeš.
Bulharský denník tvrdí, že tento kontraband má nízku kvalitu a nezodpovedá normám EÚ, pričom zastávka tankerov v Grécku je nutná len na to, aby náklad získal príslušné doklady. Rusko už dlhší čas tvrdí, že Turecko kupuje ropu od Daeš, pričom aktívnym v tomto biznise je i vedenie krajiny vrátane rodiny prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Rusko má tiež k dispozícii družicové snímky, ktoré zachytávajú cisternové nákladné autá, ako prekračujú sýrsko-turecké štátne hranice. Pozná aj tri trasy, ktorými sa ropa zo Sýrie dopravuje do Turecka.
Práve týmito skutočnosťami Rusko začiatkom decembra 2015 zdôvodňovalo nutnosť pokračovať v náletoch v Sýrii a ničiť počas nich ropnú infraštruktúru Daeš. Náčelník operačného oddelenia generálneho štábu ruských ozbrojených síl Sergej Rudskoj svojho času uviedol, že "podľa najskromnejších odhadov príjmy teroristov z nezákonného obchodovania (s ropou) predstavovali nie menej ako tri milióny dolárov denne. Po našich náletoch sa príjmy znížili na 1,5 milióna dolárov denne."
Na nutnosť preťať kanály, ktoré Daeš umožňujú získavať príjmy z predaja ropy, upozorňujú aj USA a ich spojenci.