WASHINGTON - Len pred pár dňami prešlo drvivou väčšinou americkým Kongresom nové vyhlásenie. Rezolúcia obsahuje vyhlásenie o ochrane Ukrajiny a vyzýva Rusko, aby konečne ukončilo agresiu. Američania už dlhodobo vyjadrujú podporu prezidentovi Porošenkovi. Ten by sa mal odpútať od Ruska, ktoré by sa malo vzdať nárokov ovplyvňovať záležitosti na Ukrajine. Odporcovia politiky USA označili dokument za prvý krok k vyhláseniu vojny Rusku.
Zákon prešiel v americkom Kongrese 4 decembra, teda iba pred pár dňami. Hlasovalo zaň 411 proti 10 poslancom. V zákone sa spomína veľká podpora prezidenta Petra Porošenka. Ten by mal krajinu vymaniť z ruského vplyvu.
Zákon obsahuje tieto základné body:
- Úplné stiahnutie ruských vojsk z ukrajinského územia
- Úplná kontrola nad svojimi hranicami
- Odzbrojenie separatistov a ozbrojených zložiek na východe Ukrajiny
- Prijať politické opatrenia, aby sa zmenšila závislosť na ruských energetických zdrojoch
- Skončiť s ruským vplyvom na domácu politickú scénu
Okrem iného sa vo vyhlásení píše, že "odsudzujeme pokračujúcu politickú, ekonomickú a vojenskú agresiu Ruskej federácie proti Ukrajine, Gruzínsku a Moldavsku, a pokračujúce porušovanie ich suverenity, nezávislosti a teritoriálnej integrity".
Ruská vojenská intervencia na Ukrajine je v rozpore so záväzkami v OSN a Budapeštianskeho memoranda z roku 1994. Navyše, tento akt predstavuje hrozbu svetovému mieru.
Rusi by mali preto urýchlene spraviť niekoľko krokov.
- Ukončenie nelegálnej okupácie Krymu, ukončenie podpory separatistom na Kryme, a stiahnutie vojsk z tohto regiónu.
- Stiahnutie vojsk z Ukrajiny, Gruzínska a Moldavska a ukončenie politickej, vojenskej a ekonomickej podpory separatistom
- Ukončenie porušovania dohodnutého prímeria zo septembra tohto roku
Na záver jednohlasne prijatej rezolúcie sa píše, že Rusko by sa malo správať k Spojeným štátom s rešpektom. "Požadujeme od Ruskej federácie, aby smerovalo k vzájomne výhodnému vzťahu so Spojenými štátmi založenému na rešpekte nezávislosti a suverenity všetkých krajín".
Kritici USA sa ihneď zarazili a označili rezolúciu prijatú v americkom zákonodarnom sneme ako keby išlo o vyhlásenie vojny, resp. redefinovanie súčasného statusu.