BRATISLAVA - Neviete si vybrať spomedzi kandidátov na prezidenta? Stále váhate komu dať svoj hlas alebo ísť vôbec voliť? Prinášame vám pomoc v podobe volebnej analýzy kandidátov známymi politológmi. Dnes hodnotí Grigorij Mesežnikov.
Najambicióznejší, najmocichtivejší, najbezškrupulóznejší a hodnotovo najvyprázdnenejší súčasný slovenský politik. Nemá zmysel pre reálnu deľbu moci, je nastavený na jej maximálnu koncentráciu vo vlastný prospech. Najväčšou devízou Roberta Fica v prezidentských voľbách je stabilný a súdržný elektorát Smeru, ako slabina sa môže ukázať averzia voči jeho osobe, ktorá začína expandovať v opozičnom voličskom prostredí a môže viesť k masívnej mobilizácii Ficovych odporcov na podporu jeho protikandidáta v druhom kole. Ak sa prezidentské voľby premenia na referendum o „najsociálnejšej vláde“, vôbec nemusia vyústiť do úspechu jej premiéra.
Politik, ktorý svoj kredit bojovníka proti komunistickému režimu a mečiarizmu, silný aj v prostredí liberálnejšej časti spoločnosti (aj napriek jeho programovému odporu voči liberálnej ideológii) ohrozil v minulých rokoch „pragmatickými“ postojmi voči Smeru, odporom voči členstvu Slovenska v NATO a otvorenou advokáciou ruskej veľmocenskej vnútornej a zahraničnej politiky. V súčasnosti vystupuje s najostrejšou a veľmi dobre zdôvodnenou kritikou mocenských prechmatov a zámerov Roberta Fica, problémom môže byť, že ešte horšie prechmaty Vladimíra Putina v Rusku celkom nedávno ignoroval alebo dokonca obhajoval. Môže sa stať, že práve hlasy určitej časti slovenských stredo-právych západniarov mu budú chýbať k postupu do druhého kola.
Politik novej generácie, jeden z najlepších ústavných právnikov v krajine, nápaditý autor a diskutér. Politický solitér, ktorý sa pokúša vyťažiť zo svojej exkluzivity najmladšieho kandidáta vo voličskom prostredí, poznačenom skôr zvýšenou aktivitou starších občanov. Pri existujúcom pomere síl musí súťažiť aj s bývalými spolustraníkmi z KDH Pavlom Hrušovským a Jánom Čarnogurským, v tejto súťaži však vôbec nie je bez šancí. Absenciu podpory politickej strany sa bude snažiť vyvažovať nezmieriteľným postojom voči súčasnej vláde a jej predsedovi, čo môže pomôcť v pomerne vyrovnanej súťaži o postupové druhé miesto v prvom kole.
Spolu s Jánom Čarnogurským je doyenom poolu prezidentských kandidátov. Jeho reaktívácia v posledný moment pred registráciou kandidátov môže vyvolávať otázniky o skutočných motívoch obnovenia politickej kariéry takmer po viac ako 10 rokoch od odchodu z veľkej politiky, tieto otázniky môže rozptyľovať používajúc prirodzený zmysel pre dramatično. Tribún novembrovej revolúcie, skúsený politický matador, dobrý komunikátor, V minulosti sa profiloval ako politik s liberálnym profilom, má šancu osloviť mnohých voličov, ktorí prešli demokratickou politickou socializáciou v období boja proti mečiarizmu, dnes by túto šancu nemala veľmi oslabovať niekdajšia epizóda spolupráce s Vladimírom Mečiarom.
Jediný z relevantných kandidátov, ktorý nemal nikdy do činenia so straníckou politikou, v nijakej jej podobe – ani formálnej, ani neformálnej. Jeho prvým politickým krokom – a to hneď „ťažkokaliberným“ – bolo oznámenie o zámere uchádzať sa o najvyššiu ústavnú pozíciu v štáte. Kandidát so stredovým profilom, ktorému postupne pribúdajúci stredopraví kandidáti prebrali mnohých voličov. Výhodou A. Kisku sú jeho doterajšie aktivity v oblasti sociálnej filantropie, pozitívne vnímané obyvateľmi (najmä projekt Dobrý anjel), nevýhodou môže byť nedostatok politických skúseností, vrátane skúseností s činnosťou štátnych inštitúcií. V druhom kole by mohol osloviť širšie spektrum voličov.
Ostrieľaný kresťansko-demokratický politik, oddaný straník KDH, ktorého hnutie vždy delegovalo do parlamentných (nie exekutívnych) pozícií. Vo funkcii predsedu KDH svojho času vystriedal „vyhoretého“ Jána Čarnogurského a pomohol hnutiu k re-štartu, neskôr však sám bol v tejto funkcii, viditeľne unavený, vystriedaný bývalým eurokomisárom Jánom Figeľom. Zastupoval v KDH tzv. pragmatické krídlo, ktoré napokon porazilo a vytlačilo z hnutia „idealistické“ krídlo okolo Vladimíra Palka a Františka Mikloška, ktorí dnes podporujú jeho najväčšieho rivala Jana Čarnogurského. Prejavil pozoruhodnú vytrvalosť v úsilí získať súhlas všetkých troch strán Ľudovej platformy s podporou svojej kandidatúry, je otázne či toto úsilie vôbec malo až taký veľmi význam a či sa to odrazí na jeho volebnom výsledku.
Kandidát menšinovej strany, ktorý za istých okolností (vyrovnané výsledky ostatných stredo-právych kandidátov a masívna podpora voličov maďarskej národnosti, ktorá teoretický môže dosiahnuť až 12%) má šancu sa dostať do druhého kola. Fenomén etnického hlasovania, ktorý môže G. Bardošovi pomôcť v prvom kole, ho však plne odrovná v druhom kole. Účinkovanie G. Bárdoša v prezidentských voľbách (prípadne jeho postup do druhého kola) je horúcim želiezkom SMK v jej hre proti konkurenčnému Mostu-Híd. Zdá sa, že volebný výsledok kandidáta SMK má väčší význam pre ďalší politický osud SMK, než preňho samotného.
Suverénne najlepší rečník medzi všetkými relevantnými kandidátmi. Tvrdý konzervatívec, ideovo blízky americkým republikánom, zvolený do parlamentu na kandidátke liberálnej strany. Kritik súčasnej Európskej únie, ktorú vníma ako baštu ľavice, ako model, ktorý v praxi realizuje socialistické myšlienky. Hoci podľa prieskumov verejnej mienky nepatrí ku kandidátom s najvyššou voličskou podporou, percentá, ktoré získa v prvom kole, môžu vážne ovplyvniť celkový pomer síl v tábore stredo-pravých kandidátov.
Jediná ženská uchádzačka o prezidentský post, kandidátka s názormi, vyznačujúcimi sa najmenšou mierou zhody s existujúcim spoločenským zriadením. Ostrú kritiku súčasných pomerov v štáte formuluje spôsobom, ktorý navodzuje dojem, že by systém reprezentatívnej demokracie a ďalšie „kotvy“ súčasného zriadenia na Slovensku (otvorená trhová ekonomika, členstvo SR v EÚ a NATO) by rada vymenila za niečo novšie, alternatívnejšie, ale ťažko uchopiteľné a temné. Zdá sa, že pre Mezenskú je priúzky nielen systém parlamentnej demokracii, ale je priúzke aj také zvláštne zoskupenie aktívnych jedincov akým je poslanecký klub OĽaNO. Prípadný dobrý výsledok Mezenskej (t. j. akýkoľvek zisk nad 5 %) a záujem pokračovať samostatne s vlastným projektom sa môže stať osudným pre túto pseudostranícku „širokospektrálnu“ skupinu, ktorá pričinením novej žiarivej hviezdy slovenského politického neba môže stratiť značnú časť svojho aj tak nie veľmi súdržného voličstva.