Sobota23. november 2024, meniny má Klement, zajtra Emília

Čo majú spoločné delové hlavne a dvojvrstvová lepenka?

(Zdroj: PR news)

Málokto dnes asi vie, že vlnitá lepenka a kartónové krabice majú za sebou už prakticky viac ako 150-ročnú históriu.

Málokto dnes asi vie, že vlnitá lepenka a kartónové krabice majú za sebou už prakticky viac ako 150-ročnú históriu. Predchodcom v súčasnosti takej obľúbenej vlnitej lepenky bol obyčajný hrubý vlnitý papier, ktorý bol v Anglicku patentovaný už v roku 1856 a namiesto sféry prepravy materiálu a kartónových obalov spotrebného materiálu sa využíval ako vložka do cylindrov anglických džentlmenov. Až v roku 1871 prišiel s novým nápadom Američan A. L. Jones, ktorý vlnitý papier spevnil z jednej strany hladkou lepenkou a vytvoril tak prvú dvojvrstvovú vlnitú lepenku. Jeho nápad sa stretol s nadšením, a tak si čoskoro zostrojil aj vlastný stroj na výrobu vĺn. Využil naň skutočne nezvyčajné pomôcky – delové hlavne, do ktorých dal vyfrézovať pozdĺžne drážky na zvlnenie strednej vrstvy papiera. Hromadnej výrobe dvojvrstvovej lepenky tak už nič nestálo v ceste.

Ľahkosť a pevnosť

Dôvodom týchto snáh bola zaiste túžba zdokonaliť obalový a prepravný materiál. Dovtedy sa v obalovom priemysle používali najmä hladké lepenky, ktoré boli síce pevné a hutné, čím balený produkt dôkladne chránili, avšak ich výrobný proces bol pomerne nákladný a výsledná hmotnosť konečného obalu nežiaduco vysoká.

Práve preto sa A. L. Jones pokúsil o vyvinutie materiálu, ktorý by si zachoval vlastnosti hladkej lepenky, ale ktorý by bol omnoho ľahší a lacnejší z hľadiska výroby. O tri roky neskôr zdokonaľuje Jonesovu dvojitú lepenku Oliver Long o drobný detail, ktorý ešte väčšmi zvýši pevnosť kartónu. Long pridáva hladkú lepenku aj na druhú stranu vlny, vďaka čomu vzniká prvá trvojvrstvová lepenka, akú z každodenného života poznáme aj dnes.

Náhoda, rodná sestra pokroku

Keď v roku 1890 Američan škótskeho pôvodu, Robert Gair, brooklynský tlačiar a výrobca papierových vriec a vreciek, hľadel na nepodarok papierových vriec, nebolo mu všetko jedno. Jedného dňa sa počas tlačenia vriec na osivo čosi pokazilo a kovové pravítko, ktoré malo za úlohu ohýbať vrecká, sa posunulo a namiesto ohybu vrecia odrezalo.

Gair si uvedomil, že rezaním a ohýbaním v jednom procese by bolo možné vyrábať prefabrikované kartónové krabice. Jeho myšlienka sa uchytila, vývoj krabíc z vlnitej lepenky začal rýchlo napredovať a začiatkom 20. storočia boli krabice už neodmysliteľnou súčasťou prepravy. Spočiatku sa využívali len na prepravu krehkého materiálu ako sklo alebo keramika. Až neskôr, približne v 50. rokoch minulého storočia, sa začali kartónové krabice z vlnitej lepenky využívať na prevoz ovocia a zeleniny z fariem.


Navštívte web stránku www.tlaciarenbardejov.sk , kde nájdete ďalšie zaujímavosti zo sveta obalov a polygrafie. Tlačiareň Bardejov je jedným z popredných výrobcov obalového materiálu na Slovensku a svoje služby už ponúka vyše 16 rokov. 

Využite možnosť uplatnenia náhradného plnenia a ušetrite tak finančné prostriedky pri objednávke služieb a produktov Tlačiarne Bardejov.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu