Utorok5. november 2024, meniny má Imrich, zajtra Renáta

REVOLUČNÝ ZÁKON Zvieratá už viac na Slovensku nebudú vecou

Robert Fico a jeho pes Larry Zobraziť galériu (4)
Robert Fico a jeho pes Larry (Zdroj: Úrad Vlády SR)

BRATISLAVA - Každé zviera by malo byť po novom definované ako živý tvor, nie ako vec. Na dnešnej tlačovej konferencii to oznámila ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná (nominantka SNS) s tým, že zmenu prinesie novela zákona o veterinárnej starostlivosti. Právnu normu dá agrorezort do pripomienkového konania ešte v letných mesiacoch, zákon by mal byť účinný od januára 2018. Zviera ako živý tvor bude definované aj v Občianskom zákonníku.

"Slovensko sa tak zaradí medzi najvyspelejšie krajiny vo vzťahu k prístupu k zvieratám," povedala Matečná s dôvetkom, že zviera bude mať svoj osobitný význam a hodnotu ako živý tvor, ktorý je schopný vnímať vlastnými zmyslami. Táto zmena má zlepšiť vymáhanie práv zvierat v prípade ich týrania.

Gabriela Matečná
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: TASR/Martin Baumann)

Druhým okruhom pripravovanej novely je boj proti množiteľom psov. Ministerstvo chce vytvoriť efektívny systém proti ich množiteľom, proti týraniu zvierat a vniesť poriadok do evidencie psov. "Chceme zaviesť povinné čipovanie psov, teda ihneď bude možné identifikovať majiteľa. Každé šteňa bude potrebné začipovať do 12 týždňov od narodenia. Pôvodný vlastník bude musieť nahlásiť aj zmenu majiteľa a poskytnúť údaje o novom vlastníkovi," vysvetlila. Povinné čipovanie sa však týka aj súčasných psov, majitelia si budú musieť túto povinnosť splniť do roku 2020.

Veterinárni lekári budú musieť do 24 hodín registrovať čipované zvieratá v Centrálnom registri spoločenských zvierat. Tam budú zaznamenané všetky pohyby a zmeny. "Posilňujeme aj úlohu úradných veterinárnych lekárov, ktorí v prípade podozrenia z týrania zvierat budú môcť vstúpiť na pozemok aj bez prítomnosti polície," avizovala ministerka s tým, že inšpektor bude môcť v prípade týrania majiteľovi zviera odobrať. Ak majiteľ svojho psa nezaeviduje do registra, hrozia mu sankcie. V prípade fyzických osôb je to do 800 eur, v prípade právnických do 3500 eur.

Tretím okruhom, ktorý má novela riešiť, sú túlavé zvieratá a pomoc útulkom. "Už v súčasnosti sa obce majú starať o túlavé psy a zriaďovať útulky. My im novelou dávame možnosť uzavrieť zmluvu s útulkami alebo karanténnymi stanicami, ktoré nie sú v ich katastrálnom území," podotkla Matečná. Obce však budú musieť odchytené zveria registrovať do nasledujúceho dňa tak, že ich zaevidujú do Registra odchytených túlavých zvierat, ktorý vytvorí a bude spravovať Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS).

V Kapskom meste vyčlenili
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: SITA)

Posledným okruhom novely je zmena prístupu k cirkusovým zvieratám. "Chceme, aby najrizikovejšia skupina divo žijúcich zvierat bola chránená. Vybrané druhy budú zakázané na verejné vystupovanie, ich zoznam bude definovaný vo vyhláške," povedala ministerka s tým, že bude pri nich zakázané predvádzanie človekom naučeného a v prírode sa bežne nevyskytujúceho správania. Ústredný riaditeľ ŠVPS Jozef Bíreš doplnil, že pôjde o zvieratá ako lev, tiger či slon. Prevádzkovatelia cirkusov sa budú musieť zaregistrovať na Štátnej veterinárnej a potravinovej správe, ktorá bude vydávať, pozastavovať a zrušovať rozhodnutia a schválení pre cirkusy.

Tzv. antimnožiteľskú legislatívu týkajúcu sa psov sa začiatkom roka pokúsila zmeniť aj opozičná SaS. Jej protimnožiteľský zákon dokonca vo februári parlament aj s podporu časti koalície schválil. Prezident Andrej Kiska však právnu normu aj po intervencii rezortu pôdohospodárstva vetoval a novela už v NR SR opätovnú podporu nezískala.

Viac o téme: ZvieraCirkusGabriela Matečná
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu