Nedeľa22. december 2024, meniny má Adela, zajtra Nadežda, Naďa

História kultovej piesne Vianoc: Toto ste o Tichej noci zaručene nevedeli!

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: photl.com)

BRATISLAVA - Pieseň Tichá noc patrí k vianočným sviatkom už 194 rokov. U nás sme ju do roku 1973 počúvali iba z rádia, v roku 1973 ju vydal slovenský Opus na vinylovom singli v interpretácii speváčky ľudových piesní Dariny Laščiakovej. Na B strane bola Mozartova pieseň Uspávanka so slovenským textom O. Slivkovej.

Vždy pred Vianocami v reedícii vychádzala malá platňa aj v ďalších rokoch a predaj presiahol stotisícové náklady. Nechýbala snáď v žiadnej rodine, ktorá mala gramofón. Nostalgiou je aj cenový nápis na singli v podobe 14,- Kčs. Pieseň Tichá noc, v origináli ako Stille Nacht, bola pôvodne napísaná ako báseň. Jej autorom je kňaz Joseph Mohr, ktorý požiadal Franza Xavera Grubera, organistu na fare v dedine Oberndorf pri Salzburgu, aby k básni napísal vhodnú melódiu. V priebehu jedného dňa Gruber skomponoval melódiu a prvýkrát zaznela na polnočnej omši 24. decembra 1818 v Oberndorfe. Zahrali ju v obsadení pre dva sólové hlasy, zbor a gitarový sprievod, pretože kostolný organ nebol v tých dňoch funkčný. Kožené vaky na ňom prehrýzli myši a tak organista zahral iba na gitare. Pieseň sa postupne rozšírila po Európe a v roku 1839 ju prvýkrát hrali aj na americkej pôde. Dnes sa táto vianočná pieseň spieva vo viac ako 300 jazykoch na celom svete.

V Spojených štátoch majú dlhoročnú tradíciu dve pesničky. Prvou je White Christmas, ktorú zložil skladateľ Irving Berlin, rodák z bieloruského Ťumenu. Jej prvú verziu nahral Bing Crosby v roku 1942. V rokoch 1958 až 1962 bodovala vždy v decembrovej americkej hitparáde. Odvtedy nahrali Biele Vianoce desiatky spevákov, od Američana Pata Boona až po Karla Gotta či Berca Balogha, existuje viac ako 2000 rôznych verzií tejto skladby. Zaujímavá je aj verzia americkej folkovej dvojice Simon & Garfunkel, ktorú pod názvom Seven O'Clock/Silent Night nahrali v októbri 1966. Ešte o pár rokov staršia ako White Christmas je Santa Claus Is Coming To Town (1934). V americkej hitparáde sa v popovej verzii umiestnila prvýkrát v decembri 1962 v podaní skupiny Four Seasons.

Viacero popových piesní svetovej hudobnej scény s vianočnou tematikou si získalo úspech u poslucháčov. Patrí k nim predovšetkým Do They Know It's Christmas v podaní zoskupenia Band Aid, vydaná v decembri 1984. Autormi tohto projektu boli Bob Geldof, spevák skupiny Boomtown Rats a Midge Ure, gitarista a spevák skupiny Ultravox. Skladbu nahralo 36 umelcov, medzi nimi dievčatá zo skupiny Bananarama, Phil Collins, Boy George, Sting či Bono Vox. Výťažok z predaja bol určený na základnú materiálovú a potravinovú pomoc Etiópii a v marci 1985 prišla do tejto krajiny prvá zásielka materiálovej pomoci z výťažku tohto projektu. Ďalšou je Last Christmas v podaní formácie Wham!, ktorú tvorili George Michael a Andrew Ridgeley. Tento hit z decembra 1984 vyniesol za 28 rokov George Michaelovi ako autorovi hudby aj textu určite nemalú sumu na tantiemoch. Medzi hity Vianoc patrí aj pieseň Johna Lennona Happy X-mas (War Is Over) z roku 1971,  skladba Merry Christmas Everyone glamrockovej skupiny Slade (1973), Mary's Boychild diskotékovej formácie Boney M. (1978), Merry Christmas Everyone speváka Shakina Stevensa (1985), Driving Home For Christmas Chrisa Reu (1988) aj All I Want For Christmas Is You (1994) v podaní Mariah Carey.

V susednom Česku sú dlhoročne populárne dve skladby, obe sú z autorskej dielne dvojice Jaromír Vomáčka a Zdeněk Borovec. Veselé Vánoce (Vánoce, Vánoce přicházejí...) nahrala v roku 1963 vokálna skupina Settleři. Druhá je Těšíme se na Ježíška. V roku 1965 ju nahrali Lubomír Lipský, Jiří Malát a Trojanov detský zbor. Z novších je známa skladba Sliby se maj plnit o Vánocích v podaní Janka Ledeckého. Medzi žiadané patria albumy Bílé Vánoce Karla Gotta z roku 1982 aj album Bílé Vánoce Lucie Bílé z roku 2010.

Pesničky s vianočnou témou nechýbajú ani v slovenskej populárnej hudbe. Medzi najhranejšie patrí Každý deň budú vraj Vianoce v podaní skupiny Lojzo a Mira Žbirku z roku 1991. V roku 1993 vydala skupina Tublatanka album Poďme bratia do Betlehema, ktorý v tom čase vzbudil veľkú pozornosť vďaka rockovej úprave piesní Poďme bratia do Betlehema, Povedzte nám pastuškovia, Narodil sa Kristus Pán či Dobrý pastier sa narodil. Ivan Tásler so skupinou IMT Smile nahral v roku 2010 skladbu Najkrajšie Vianoce, Robo Opatovský vydal dokonca dva Vianočné albumy, druhý pred necelým mesiacom. S pesničkou Len tento deň prišiel štvornásobný zlatý slávik Peter Cmorik, dueto s ním nahrala Mirka Partlová. Takže Vianoce v slovenskom éteri už nemusia byť iba o ďalšej verzii amerických songov White Christmas či Jingle Bells.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu