BRATISLAVA - Zima je predo dvermi, čo už pociťujú ľudia žijúci nielen vo vyššie položených oblastiach, ale aj v nížinách. V takej Bratislave si veľa snehu v posledných rokoch oproti minulosti neužili. Kedysi bývala oveľa bohatšia nádielka, kvôli ktorej sa nezriedka deti tešili zo snehových prázdnin. Pozrime sa teda trochu do histórie, akú zimu prežívali v minulosti Bratislavčania, ale aj východniari.
Sánkovačka v Bratislave
Prvý sneh, ktorý napadol v Bratislave 10. januára 1960, do ulíc hlavného mesta vylákal tisícky malých aj veľkých, ktorí sa nevedeli nasýtiť radosti z prvého bieleho poprašku. Deti povyťahovali sánky a hybaj na Gottwaldovo námestie, kde bolo najveselšie. Ale aj menej frekventované ulice sa premenili na sánkárske dráhy.
Sánkari a lyžiari na Kráľovej lúke v Lesnom parku na Kamzíku.
Stroje v uliciach Bratislavy vo februári odpratávajú sneh. Vo štvrtok 7. februára pracovalo v meste desať odhŕňačov a 55 nákladných áut.
Kalamita v Bratislave v januári 1967. V pondelok 9. januára nasadili na odpratávanie asi 20 cm vrstvy snehu v uliciach 30 vyklápacích valníkov, 3 nakladače snehu, 11 radlicových pluhov, 2 autogrédre, 1 snehovú frézu, 7 posýpacích vozov a 120 pracovníkov. Denne odviezli vyše 300 ton snehu.
Snehová kalamita na východe
Boj so závejmi zo 16. januára 1963 vo Východoslovenskom kraji. V obvode Košickej dráhy boli v pohotovosti pracovníci traťových dištancií na všetkých úsekoch tratí, ktoré boli ohrozené tvorbou závejov. Najviac práce mali pod Kráľovou hoľou, medzi Červenou skalou, Švermovom a ľadovou jaskyňou. Na tomto úseku 15. januára v 15-18 stupňovom mraze pracovalo viac ako sto robotníkov z traťovej dištancie Spišská Nová Ves a príslušníkov armády.