MARTIN - Naša najväčšia rieka a druhá najdlhšia európska rieka, pretekajúca desiatimi štátmi Európy. Tajomný, pomalý aj dravý. Niekedy čistučko priezračný a prinášajúci život, inokedy kalný, hukotajúci a desivo mútny, prinášajúci smrť. Nemecký, rakúsky, srbský, bulharský, maďarský, rumunský, ukrajinský, chorvátsky, moldavský ale aj náš Dunaj slávi 29. júna svoj medzinárodný deň.
Ručne kolorovaná medirytina mapy Uhorska, Danubii Fluminis vydaná okolo roku 1700, vyznačuje tok Dunaja od mesta Linz v Rakúsku až za mesto Vidin v Bulharsku. Mapa zobrazuje bývalé Uhorsko, Balkánske štáty a časť okrajových štátov. V spodnej časti je vyznačená mierka s legendou mapy. Autorom mapy je nemecký kartograf J. B. Homann (1663-1724), po jeho smrti mapy vydával jeho syn J. Ch. Homann so spoločníkmi J. G. Ebersbergerom a J. M. Franzako pod značkou “Homannianos Heredes” – “Homanovi dedici”). Postupne sa stáva najvýznamnejšou nemeckou kartografickou spoločnosťou 18. storočia. V roku 1715 získava práva kráľovského kartografa a tiež člena kráľovskej Akadémie vied.
Okolo roku 1517 vydáva Reinhard Beck v Štrassburgu Hortus Sanitatis (Záhrada zdravia), najdôležitejšia a najpopulárnejšia lekárska kniha stredoveku. Obsahuje popisy a nákresy mnohých rastlín a zvierat a ich využitie aj na lekárske účely. V 164 kapitolách nájdeme 122 vyobrazení vtákov a 106 obrázkov rýb, ktoré dnes už ani nepoznáme aj s popismi, ako môžu poslúžiť v prospech ľudského zdravia.