BRATISLAVA - Vláda by mala dnes rozhodnúť o zrušení núdzového stavu v 16-tich nemocniciach. Avizoval to minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH). V prípade, ak tak kabinet spraví, a lekári dovtedy nepodpíšu nové pracovné zmluvy pripravené v zmysle memoranda, nebude možné, aby zostali pracovať na svojich pôvodných miestach.
Lekárske odborové združenie (LOZ) totiž krátko po podpise memoranda s vládou, ktorým reagovalo na ich požiadavky, vyzvalo lekárov, aby nepodpisovali pracovné zmluvy, kým ich neskontroluje právnik. Týkalo sa to približne 1200 lekárov, ktorým 30. novembra vypršala výpovedná doba.
Exekutíva vyhlásila núdzový stav na svojom mimoriadnom rokovaní 28. novembra. Reagovala tak na štrajk, v rámci ktorého k 1. októbru podalo výpovede okolo 2400 lekárov. Mnohí ich v priebehu dvoch mesiacov stiahli.
Vicepremiér Rudolf Chmel predloží na 79. schôdzu zákon o Ústave pamäti národa (ÚPN). Ten súčasný bol síce prijatý v roku 2002, avšak navrhované zmeny sú tak rozsiahle, že jeho úrad pripravil úplne nové znenie legislatívnej normy.
Zmení sa ňou napríklad obdobie, ktorým sa bude táto inštitúcia zaoberať. Pôjde o obdobie od 30. septembra 1938 do 15. februára 1990. Súčasné tri orgány ústavu, ktorými sú správna rada, dozorná rada a výbor sa nahradia jedným, a to Radou ústavu. Zároveň sa výrazné zníženia odmeny jej členom. Významnou zmenou bude nová koncepcia sprístupňovania archívnych dokumentov, ktorá vychádza v ústrety požiadavkám odbornej a laickej verejnosti.
Vláda tiež zmení svoje nariadenie z roku 1999, čím sa súčasné názvy 655 obcí doplnia o označenie v menšinovom jazyku. Zoznam miest a obcí, v ktorých žije najmenej 20 percent menšinového obyvateľstva, vznikol na základe sčítania z roku 1991. Žijú v nich príslušníci piatich národnostných menšín. Najviac, a to 511, je maďarských obcí, 68 rusínskych, 57 rómskych, 18 ukrajinských a jedna nemecká.