BRATISLAVA - Prioritou pre novú vládu bude podľa predsedu strany Smer-SD Roberta Fica riešenie problémov v informačnom systéme daňovej správy. Najväčšiu ťarchu tak v prípade zostavenia vlády bude niesť nové vedenie Ministerstva financií SR.
"Toto bude najpodstatnejšia vec, dať do poriadku daňový systém, ktorý je v katastrofálnom stave,“ vyhlásil v nedeľu v prvej povolebnej diskusii televízie Markíza Robert Fico. Predseda strany Smer-SD zároveň dodal, že strana bude v prípade zostavenia vlády zvažovať aj presunutie vrcholného orgánu daňovej správy z Bratislavy do Banskej Bystrice.
Prípadné zostavenie jednofarebnej vlády stranou Smer-SD podľa Fica bude nejaký čas trvať. Strana je však podľa jeho slov pripravená na vládnutie aj z personálneho hľadiska. "Máme z čoho vyberať, len chcem povedať, že si budeme dávať väčší pozor pri personálnych nomináciách,“ uviedol v televízii Markíza Fico.
Víťaz predčasných parlamentných volieb, strana Smer-SD, sa chce čo najskôr stretnúť s predstaviteľmi ostatných parlamentných strán za okrúhlym stolom. Jednou z otázok spoločných rokovaní by podľa predsedu strany Smer-SD Roberta Fica mala byť aj možná podpora programu novej vlády. "Verím, že ak pán prezident poverí stranu Smer-SD zostavením vlády, pozvanie strany Smer-SD predsedovia politických strán, ktorí sú tu, nakoniec prijmú,“ vyhlásil Robert Fico. Predstavitelia ostaných strán, ktoré sa podľa zatiaľ neoficiálnych výsledkov volieb dostali do NR SR, v diskusii potvrdili, že sú ochotní sa na ponúkaných rokovaniach zúčastniť.
Obsahom spoločných rokovaní by podľa Roberta Fica mali byť napríklad veľké európske témy, ako je schvaľovanie trvalého eurovalu. Rovnako chce Smer s ostatnými stranami hovoriť o možnej podpore niektorých zmien ústavy či o kontrolných mechanizmoch, ktoré by mala mať opozícia po zostavení vlády. Predseda Smeru-SD zároveň potvrdil, že strana dodrží zaužívané kontrolné mechanizmy. "Chceme otvoriť aj otázku možnej spolupráce na volebnom programe,“ dodal štvrtú oblasť rokovaní v diskusii Robert Fico. Zároveň uviedol, že Smer je v prípade záujmu niektorej zo strán pripravený hovoriť aj o dvojkoalícii.
Druhá najsilnejšia parlamentná strana, KDH, je podľa predsedu Jána Figeľa pripravená na diskusiu so stranou Smer-SD. "Budeme rokovať o vecných témach, (...) ale výsledok volieb je tak jednoznačný, že rozhodnutie voličov ctíme a rešpektujeme a je na Smere, aby ho realizoval,“ vyhlásil Figeľ. Dodal, že KDH bude o zodpovednosť dbať aj ako opozičná strana. Slovensko totiž podľa Figeľa potrebuje konštruktívnu opozíciu. Účasť na rokovaniach potvrdil aj podpredseda strany Most-Híd Zsolt Simon. Aj podľa jeho slov je však zodpovednosť za ďalší vývoj plne v rukách víťaza volieb, strany Smer-SD.
SDKÚ-DS je podľa predsedu Mikuláša Dzurindu taktiež pripravená na stretnutie s víťazom volieb, avšak na rokovaní sa zúčastní podľa toho, čo bude ich predmetom. "Zatiaľ z toho, čo som počul, dobrý pocit nemám,“ uviedol v súvislosti so štyrmi avizovanými okruhmi diskusií Dzurinda. Občania podľa lídra SDKÚ-DS jednoznačne rozhodli, kto bude vládnuť a kto pôjde do opozície.
Účasť na rokovaniach so Smerom potvrdil v diskusnej relácii televízie Markíza aj predseda SaS Richard Sulík. Zároveň však zdôraznil, že SaS už skôr vylúčila spoluprácu so stranou Smer-SD. "Máme jasného víťaza volieb (...) nech Smer ukáže, či má naozaj lepšie riešenia," povedal Sulík. Pozvanie od strany Smer-SD na rokovania prijme aj hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. "Určite prijmeme pozvanie na to, aby sme sa porozprávali, ale nie s cieľom vytvoriť koalíciu," upozornil Matovič.
Lídri jednotlivých strán sa v diskusii v TV Markíza vyjadrili aj k výsledkom volieb. Predseda strany SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda ich z hľadiska strany označil za porážku. "Je to porážka a bývajú chvíle, keď si to zrkadlo treba nastaviť poctivo,“ uviedol. Pokles získaných percent z 15, ktoré strana získala v roku 2010, na súčasných zhruba šesť pritom vníma ako prehru strany, ale aj jeho osobnú. V súvislosti s prípadným vyvodením dôsledkov za aktuálny výsledok Dzurinda uviedol, že nebude čakať a zvolá grémium strany, ktoré bude "vážne hodnotiť situáciu".
Predseda SaS Richard Sulík nevníma výsledok jeho strany vo voľbách ako tragédiu, skôr naopak. SaS sa podľa jeho slov podarilo ako prvej strane za posledných 20 rokov dostať opakovane ako novej strane do parlamentu. Líder aktuálne druhej najsilnejšej parlamentnej strany Ján Figeľ očakával pre hnutie lepší výsledok. "Pre nás je to odhodlanie ešte viac pridať,“ uviedol v súvislosti s volebným výsledkom.
Výsledky predčasných volieb podľa lídra Obyčajných ľudí a nezávislých osobností Igora Matoviča nie sú pre Slovensko dobré. "Očakával som, že výsledok pravicových strán bude lepší,“ konštatuje Matovič. Strana Most-Híd podľa Zsolta Simona považuje volebný výsledok aj vzhľadom na podľa jeho slov štvavú kampaň za úspech. Most-Híd bude podľa Simona veľmi konštruktívny aj v prípade, ak skončí v opozícii.