BRATISLAVA - Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda svojím nedeľňajším vyhlásením, že jeho strana nepôjde po marcových voľbách do spolupráce so Smerom-SD, urobil vyslovene zlý ťah. Myslí si to politológ Rastislav Tóth, podľa ktorého tak SDKÚ-DS môže prísť o nejaké hlasy svojich voličov.
"Strany nevnímajú, že majú voličov s nejakými predstavami. Politické strany by mali presadzovať názory svojich voličov a nie vlastné kuloárne záujmy. Toto sa u nás zatiaľ nedeje. Dzurinda urobil vyslovene zlý ťah, lebo nemá taký prieskum verejnej mienky, čo presne si voliči prajú, a uzatvára sa pred rokovaním s politickými stranami," upozornil Tóth. Zdôraznil, že strany zostavujú vládu až po voľbách, nie pred nimi.
"Týmto výrokom môže prísť o nejaké hlasy. Niektorí voliči sa môžu stiahnuť a nepôjdu voliť, čo môže byť nepríjemné, lebo SDKÚ-DS zase nemá takú veľkú voličskú základňu, že by mohla hazardovať s niekoľkými percentami. Ich strata môže znamenať, že Smer-SD nebude potrebovať vôbec nikoho," podotkol politológ.
Dzurindovo vyhlásenie nevníma Tóth ako definitívu. "Po voľbách sa môže stať, že SDKÚ-DS sa ocitne v opozícii, a to bude veľmi frustrujúce pre väčšinu vedenia strany, ktoré si zvyklo byť v mocných alebo bohatých kruhoch. Vždy sa dá vyhovoriť na to, že voliči rozhodli, alebo to môže byť zdôvodnenie typu, že v záujme Slovenska je stabilná vláda. Dôležité je, či z Bruselu bude takáto objednávka alebo nie," dodal.
Politológ Miroslav Kusý vníma Dzurindove slová ako súčasť predvolebnej kampane. "Vtedy sa dávajú silné vyhlásenia, keď sa predpokladá, že to zapôsobí na voličov no a po voľbách sa ukáže. Vtedy sa zmenia okolnosti a všetko je inak, čo ukazujú aj skúsenosti," vysvetlil.
Kusý sa domnieva, že aj prípadný názorový obrat a následnú spoluprácu SDKÚ-DS so Smerom-SD by Dzurinda dokázal vysvetliť. "Keď príde na lámanie chleba a pôjde o záujem Slovenska, budú ochotní sa obetovať," avizoval politológ.
Dzurinda v nedeľu na tlačovej konferencii povedal, že toto záväzné rozhodnutie neísť po voľbách do spolupráce so Smerom-SD je vedené záujmom, aby Slovensko malo voči Smeru-SD jasnú politickú a programovú alternatívu. Zároveň vyhlásil, že SDKÚ-DS mieni čo najtesnejšie a čo najaktívnejšie spolupracovať s KDH a Mostom-Híd. "Mala by byť základom jasnej politickej alternatívy," zdôraznil. Dzurindovci chcú, aby po marcových voľbách mohlo Slovensko pokračovať v potrebných začatých zmenách.
Hovorca Smeru-SD Erik Tomáš reagoval, že "nikdy sme nepochybovali o tom, že SDKÚ dá opäť prednosť pravicovému zlepencu pred stabilitou. Strana Smer-SD sa preto musí koncentrovať na čo najlepší výsledok, aby takáto vláda, ktorá trápi Slovensko v súčasnosti, nevznikla. O to dôležitejšie bude rozhodnutie občanov vo voľbách".