BRATISLAVA - Slovenské úrady zrejme stratili stopu údajného bosa drogového gangu Bakiho Sadikiho, ktorý sa vraj skrýva v zahraničí. Uviedla to dnes generálna prokuratúra. Na jar pritom ministerstvo spravodlivosti žiadalo o jeho vydanie z Kosova. Kosovského Albánca Sadikiho však chce prokuratúra potrestať a žiada, aby sa súdny proces uskutočnil v jeho neprítomnosti.
"To pátranie je zatiaľ do súčasnej doby neúspešné, orgány činné v trestnom konaní nedisponujú aktuálnou informáciou o mieste pobytu obvineného," povedal novinárom prokurátor útvaru osobitného určenia Peter Šufliarsky. Sadikiho obvinili v polovici marca, keď bol v zahraničí. Prokuratúra vtedy uviedla, že s veľkou pravdepodobnosťou vie, kde sa nachádza.
V polovici mája ministerstvo spravodlivosti pod vedením Viery Petríkovej (ĽS-HZDS) požiadalo o jeho vydanie Srbsko. Nachádzal sa pritom vraj v Kosove, ktoré však slovenská diplomacia dodnes neuznala. Médiá tento postup kritizovali. Podľa denníka Sme malo ministerstvo o vydanie žiadať Európsku misiu pre právo a spravodlivosť Eulex. Generálny prokurátor Dobroslav Trnka dnes pred novinármi dnes potvrdil, že organizácia nemá právo ho vydať.
Nové vedenie ministerstva postup voči Sadikimu nespresnilo. Uviedlo len, že podniklo kroky k jeho zaisteniu. Sadikimu, ktorý s rodinou žil vo Vysokých Tatrách, na Slovensku hrozí 20 rokov väzenia až doživotie. Prokuratúra dnes informovala, že koncom júla podala na prešovský súd obžalobu, kde jeho údajný gang viní z dovozu heroínu. Podľa Trnku v rokoch 2007 až 2008 doviezli z Turecka na Slovensko šesť zásielok drogy, schovanej v športovej obuvi, pričom každá z nich vážila asi 20 kilogramov.
Časť drogy vyviezli do Poľska, Švajčiarska a Talianska. Desať kilogramov v hodnote 3,35 milióna eur však polícia zaistila v septembri 2008 pri razii v penzióne v Starom Smokovci. Prokuratúra je presvedčená, že Sadiki o stíhaní vie a pred procesom ušiel. Preto navrhuje, aby sa súd konal v jeho neprítomnosti. Bežne sa pritom pojednávania bez obžalovaných nemôžu ani začať, každý má právo obhajovať sa a klásť svedkom otázky.
V tomto prípade ho bude zastupovať len advokát. Spolu so Sadikim prokuratúra navrhla postaviť pred súd aj dvoch Slovákov, ktorí sú vo väzbe. Unikajú jej však zvyšní dvaja podozriví cudzinci. Sadikiho meno sa stalo známym po zverejnení údajného telefonátu z roku 1994 s exministrom spravodlivosti za ĽS-HZDS a súčasným predsedom Najvyššieho súdu Harabinom. Jeho skoršie stíhanie pre obchod s drogami zastavili v roku 2008 pre nedostatok dôkazov.