BRATISLAVA - Vrážd v podsvetí môže v najbližšej budúcnosti pribudnúť. Vo štvrtkovej nočnej diskusnej relácii Lampa v televízii Joj Plus to povedal nový policajný prezident Jaroslav Spišiak.
Naznačil, že keď bude polícia po nástupe nového vedenia vyvíjať na mafiu tlak, môžu členovia podsvetia robiť chyby a siahať k najradikálnejším riešeniam. Spišiak tiež vyhlásil, že v boji proti organizovanému zločinu sa vôbec nespolieha na pomoc Slovenskej informačnej služby.
"Ak je správna moja teória, tak je dosť možné, že teraz toho bude viac," tvrdil Spišiak v narážke na vzájomné vraždenie sa mafiánov. Príslušníci podsvetia sa podľa neho zabíjajú vtedy, keď nevidia iné riešenie. "Vraždenie nie je tá priorita, to je len dôsledok nejakých neočakávaných alebo nežiaducich okolností. A jedna z tých okolností je činnosť polície, ktorá ich prinúti robiť chyby, prinúti ich stiahnuť sa, zabezpečí, aby nemali taký voľný prístup k financiám alebo iným statkom, ktoré nadobúdajú, proste urobí sek medzi ich bežný zažívaný život," popisoval nový šéf policajného zboru.
Tvrdil zároveň, že úlohou polície nie je len dostať najväčších zločincov za mreže. "Podľa mňa policajný zbor musí robiť aj určité rozkladné opatrenia, informovať, znemožniť, zabezpečiť, aby sa niečo realizovať nedalo tak, ako si to predstavujú takéto živly. Toto je vo väčšine prípadov ešte väčší prínos ako odsúdenie, preto lebo súdny proces trvá roky, no a stojí veľa peňazí," poznamenal.
Vybavovanie si účtov na ulici či výbuchy áut boli na Slovensku typické najmä v 90. rokoch. Neskôr vraj zločinci prešli na sofistikovanejšie metódy. Spišiak naznačil, že skutočné "veľké ryby" zločinu netreba hľadať v parlamente či vo vláde.
"Existujú aj iné úrovne, v ktorých tieto zložky (parlament, vláda, pozn.) sú viac-menej len prostriedkom k tomu, aby získali to, čo potrebujú," poznamenal. Spišiak pôsobil vo vedení policajného zboru ako viceprezident za bývalých vlád Mikuláša Dzurindu (SDKÚ-DS), z funkcie ho odvolal v roku 2006 vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD). Za policajného prezidenta si ho tento týždeň vybral Kaliňákov nástupca Daniel Lipšic (KDH). Práve potlačenie najzávažnejšej organizovanej kriminality označil Spišiak za svoju hlavnú prioritu.
Spoliehať sa chce pritom najviac na svojich blízkych spolupracovníkov, z ktorých časť by sa mala vrátiť do radov polície z dôchodku. Naopak, príliš veľkú dôveru Spišiak nemá v Slovenskú informačnú službu (SIS). "Tajná služba bola vždy taká, nikdy sme sa na ňu nemohli spoľahnúť, čiže s jej pomocou nejak extra ani nerátame. Stačí, keď nebude robiť proti nám a potom nech si robí, čo chce. Ak by nám náhodou chcela pomôcť, tak to privítame," reagoval na poznámku moderátora, že SIS vždy zneužívali na politické ciele a aj nová vláda Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) chce do jej čela dosadiť straníckeho nominanta.
Za nového riaditeľa SIS navrhol tento týždeň kabinet spoluzakladateľa SDKÚ-DS a bývalého primátora Spišskej Novej Vsi Karola Mitríka. Najzávažnejšia kriminalita na Slovensku podľa policajných štatistík dlhodobo klesá. V minulom roku polícia zaevidovala 84 vrážd, ešte v roku 2003 ich bolo 146, medziročne ubudlo aj lúpeží či krádeží motorových vozidiel. Spišiak však verí, že čísla polície v skutočnosti hovoria o výsledkoch jej práce pomerne málo.