BRATISLAVA - Takmer štyritisíc veriteľov skrachovanej leteckej spoločnosti SkyEurope Airlines má pohľadávky vo výške 180 mil. eur, pričom neuznané pohľadávky dosiahli 57 mil. eur. Informoval o tom konkurzný správca aerolínií Ľubomír Bugáň na pondelkovej schôdzi veriteľov SkyEurope v bratislavskej športovej hale na Pasienkoch.
Bugáň to potvrdil s tým, že na schôdzi sa zaregistrovalo 72 veriteľov, z toho väčšina prostredníctvom svojich zástupcov. Očakávala sa účasť niekoľkých stoviek veriteľov. Schôdza veriteľov na základe rozhodnutia správcu nebola verejne prístupná. Veritelia si na schôdzi zvolili päťčlenný veriteľský výbor, ktorý bude dohliadať na ďalší priebeh konkurzu a speňažovanie majetku aerolínií. Doterajší správca zostáva vo funkcii. Členmi veriteľského výboru sa stali Letisko M. R. Štefánika - Airport Bratislava, a.s., Flughafen Wien, Daňové riaditeľstvo SR, Sociálna poisťovňa a Letové prevádzkové služby, š.p.
Zistený majetok SkyEurope predstavuje podľa správcu 5,7 mil. eur, táto suma však môže byť prehodnotená nadol, keďže väčšinou ide o pohľadávky. Približne dve tretiny zo zisteného majetku aerolínií totiž tvoria pohľadávky voči britskej firme E-Clear, ktorá sprostredkovávala kartové platby. "Náklady na konkurz predstavujú 5 mil. eur, z toho 85 % až 90 % tvoria mzdy a odvody zamestnancov SkyEurope," povedal Bugáň. Najprv sa majú vyplácať náklady konkurzu, takže bývalí zamestnanci leteckej spoločnosti majú prednosť pri uspokojovaní nárokov pred ostatnými pohľadávkami.
"Považujem schôdzu za simulovaný právny úkon, pretože vážna vôľa je zrušiť konkurz. Bolo o tom rozhodnuté, odvolací súd to doteraz preskumáva, správca zdôvodňuje podklady. Je to určitá forma divadla bez právnych účinkov," spochybnil konanie schôdze veriteľov SkyEurope advokát Juraj Bizoň za jedného z veriteľov, Advokátsku kanceláriu Bizoň & Partners. Správca podľa Bizoňa informoval, že najprv musí vyplatiť zamestnancov a až keď vyplatí zamestnancov, potom môže vrátiť nejaké ďalšie pohľadávky.
"Správca sa cíti paralyzovaný, že nemôže ani vypovedať nájomnú zmluvu, ani znižovať nájomné, nemôže v podstate robiť vôbec nič. Čokoľvek by objednal v konkurze, nemohol by zaplatiť. Požiadal nás veriteľov, či by sme mu nepožičali, nezložili sa na jeho náklady na účasť v konkurze. Nevedel som, či to myslí vážne, alebo nie, ale bola taká požiadavka a so záujmom sa nestretla," dodal Bizoň. Správca podľa neho informoval, že talianska firma CartaSi je najväčším veriteľom SkyEurope. Neprejavila však záujem byť vo veriteľskom výbore. Bizoň považuje za zvláštne, prečo najväčší veriteľ nemá záujem kontrolovať správcu ako postupuje v konkurze.
SkyEurope dlhuje približne päťsto bývalým zamestnancom viac ako 4,2 mil. eur, informovala pred schôdzou právna zástupkyňa 131 bývalých pracovníkov SkyEurope advokátka Andrea Císarová. Podľa konkurzného spisu sa podľa nej v spoločnosti nachádza majetok, ktorý postačuje na úhradu prednostných pohľadávok, ktorými sú aj nevyplatené mzdy zamestnancov.
Okresný súd Bratislava 1 na návrh správcu zrušil konkurz SkyEurope pre nedostatok majetku vlani 21. decembra. veritelia aerolínií proti tomuto rozhodnutiu podali 17 odvolaní, o ktorých rozhodne Krajský súd v Bratislave. Správca predpokladá, že odvolací súd nerozhodne skôr ako v apríli. Popri nízkej hodnote majetku je podľa správcu neuralgickým bodom konkurzu SkyEurope predovšetkým nedostatok voľných finančných prostriedkov potrebných na vedenie samotného konkurzu, vrátane napríklad financovania nákladov spojených s predajom majetku. Je to najmä preto, že súčasná právna úprava prikazuje správcom uhrádzať náklady konkurzu podľa poradia splatnosti, bez ohľadu na efektivitu vynakladaných prostriedkov. Pohľadávky sa v konkurze rozdeľujú na pohľadávky proti podstate, čiže náklady konkurzu, a prihlasované pohľadávky - spravidla ide o pohľadávky, ktoré vznikli pred konkurzom. Najskôr sa uspokojujú náklady konkurzu, podľa poradia splatnosti, a potom prihlásené pohľadávky uznané správcom alebo zistené súdom.