BRATISLAVA - Predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Pavol Frešo klamal, ak v nedeľu tvrdil, že kraj stále nemá úverovú zmluvu v súvislosti s výstavbou multifunkčnej arény v Petržalke.
Podľa Bajana Frešo klame a zavádza verejnosť, keď obviňuje predstaviteľov Danube Arena a.s. z netransparentnosti. Projekt vraj vyhlasuje za nedôveryhodný len preto, že sa mu to politicky hodí. "Dlhodobo odmieta priame stretnutie s predstaviteľmi tak Danube Arena a.s., s konateľom poradcu projektu (spoločnosti Parnhams Limited) ako aj s predstaviteľmi spoločnosti AIC Finanz & Leasing. Radšej sa skrýva za mediálne vyhlásenia," povedal Bajan. Dodal, že obaja zahraniční partneri spolu so spoločnosťou AEG už strácajú trpezlivosť.
Aby dostala verejnosť pravdivé fakty, Danube Arena a.s. sa rozhodla zverejňovať aktuality a relevantné dokumenty na svojej webstránke. "Mimochodom, aktuálne informácie boli zverejňované i v samostatnej rubrike na webportáli BSK, avšak po nástupe nového vedenia z neho zmizli," uvádza Bajan. Chce, aby sa Frešo konečne vyjadril, či bude v projekte pokračovať a ak áno, tak s kým. Bajan pripomína, že pripravený model financovania je inovatívny, nie je napojený na stranícke štruktúry, má byť plne kontrolovateľný a jeho koncovkou môže byť moderná multifunkčná aréna vhodná pre športové, kultúrne i spoločenské podujatia, aká v našom priestore chýba. "Ukazuje sa však, že práve súčasné vedenie kraja začína byť nedôveryhodným partnerom pre zahraničie, lebo jeho vyhlásenia smerujú k ovládnutiu celého balíka pripravených financií ak nie skupinou jednotlivcov, tak jednou politickou stranou," nazdáva sa Bajan.
Kraj kúpil pozemky ešte v roku 2008 za 290 mil. korún, teda v období, keď ešte nebola doriešená otázka Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji v roku 2011. Následne zastupiteľstvo zriadilo 100-percentnú spoločnosť 1. župná, ktorá mala pozemky spravovať. Medzitým však cena pozemkov vzrástla na 20 mil. eur. Zároveň minulý rok vznikla bez súhlasu zastupiteľstva 100-percentná dcérska spoločnosť Danube Arena, ktorá mala zabezpečiť výstavbu haly. Tesne po posledných komunálnych voľbách však bola podpísaná nájomná zmluva na pozemky medzi oboma spoločnosťami. Danube Arena ich dostala za jedno euro ročne po dobu kolaudácie, po nej sa bude platiť komerčné nájomné. Otázkou však zostáva, prečo sa nájom viaže na celý deväťhektárový pozemok a nie len na tú časť, na ktorej by sa mala postaviť hala. Zároveň sa do spoločnosti Danube Arena dostala firma Parnhams Limited ako jednoakciový minoritný vlastník, firma pritom prisľúbila investovať do projektu okolo 90 mil. eur.