BRATISLAVA - Vojnoví veteráni, politici i diplomati si dnes pripomenuli pri Pamätníku víťazstva v Bratislave 64. výročie víťazstva nad fašizmom, ktoré znamenalo pre Európu ukončenie bojov v druhej svetovej vojne.
Švec v prejave okrem iného vyhlásil, že odbojári majú záujem aj na tom, aby sa súčasnému Novému mostu navrátil pôvodný názov - most SNP, za čo zožal potlesk prítomných.
"Vojna je to najhoršie politické riešenie hospodárskej krízy," pripomenul Švec a dodal, že aj druhá svetová vojna vypukla v dôsledku hospodárskej krízy. "Oslabila všetky štáty a ich vlády, čo zapríčinilo vzostup nacizmu v Európe," dodal šéf SZPB. Podľa neho sme v týchto dňoch svedkami hospodárskej krízy, ktorá pripomína obdobie pred druhou svetovou vojnou. "SZPB varuje všetkých politikov, aby nedopustili prenášanie zodpovednosti za svetové ekonomické problémy na niektoré rasy, národy alebo krajiny a vyvolali ďalší svetový konflikt," vyhlásil Švec.
Hospodársku krízu v prejave spomenul aj premiér Robert Fico. "Svet, v ktorom žijeme v mravnom úpadku, prišiel až na samý kraj existencie, lebo je najmä v hlbokej mravnej kríze," povedal premiér a pokračoval slovami - "Iba mravne zvrhlí ľudia, nezodpovední finančníci si zahrali svoj poker s osudmi slušných ľudí na celom svete. Svojou chamtivosťou zničili perspektívy miliónov a ich nárok na dôstojný život". Predseda vlády dodal, "aby sa aj slovenská spoločnosť neprepadla do takéhoto mravného marazmu, budeme stále pripomínať mravné skutky ľudí, ktorí vedeli na oltár slovenskej vlasti položiť aj vlastné životy".
Podľa Fica je našou povinnosťou nájsť primeraný a dostatočne vzrušujúci spôsob, ako do pamäte mladej generácie zapísať oslobodenie Slovenska Červenou armádou, ktorej v posledných fázach vojny pomáhala aj rumunská armáda a bulharskí partizáni. "Túto udalosť nemôže z našich sŕdc vytlačiť ľahostajnosť, ba ani znevažovanie osloboditeľov v bulvárnej tlači," povedal Fico. Slovenských učiteľov poprosil, aby na konci školského roka počas výletov priviedli žiakov na miesta pamätníkov bojovníkov druhej svetovej vojny. "Prosím, postojte tam chvíľku a porozmýšľajte," vyzval pedagógov i žiakov Fico.
Prezident Ivan Gašparovič v prejave spomenul, že aj Slovensko poznačila realita druhej svetovej vojny. "Bola tu zložitá existencia totalitného režimu, ktorý dovolil vyviezť svojich občanov do nacistických koncentračných táborov, ktorý sa zúčastnil na útoku na Poľsko, vyslal svoje divízie na východný front," uviedol Gašparovič. Pripomenul však, že tu bol aj občiansky i vojenský podzemný odboj a boj, ktorý vyvrcholil Slovenským národným povstaním proti pokusu Wehrmachtu o okupáciu Slovenska a potom dlhých osem mesiacov prechodu frontu. Podľa Gašparoviča, po bojoch zostalo na celom Slovensku mnoho hrobov, ktoré sú pre nás mementom, aby sme nedovolili šíriť ideologickú nenávisť, ktorá vyúsťuje do konfliktov a vojen.