BRATISLAVA – Slovenskí katolícki biskupi upozorňujú tých, ktorí odišli zo Slovenska, že je pre nich veľkým nebezpečenstvom prepadnutie nemravnosti, zvlášť u dievčat a žien, ale i u mužov.
Biskupi to napísali v pastierskom liste, ktorý sa číta vo všetkých kostoloch pri nedeľných bohoslužbách. Podľa nich skutočnou láskou k druhému človeku je len taký vzťah, ktorý je v zhode s Bohom a jeho prikázaniami. V opačnom prípade sa človek stáva iba vecou na použitie, ktorá sa skôr-neskôr odhodí. „Mali by sme pamätať na to, že aj v novom prostredí, aj v cudzine, máme pôsobiť ozdravujúco príkladom svojho zodpovedného a mravne čistého života,“ zdôrazňujú.
Z niektorých oblastí Európy majú informácie, že tam žiadajú o vykonanie interrupcie ženy a dievčatá zo Slovenska. „Ak by sa stalo, že morálny pád má za následok prichádzajúce dieťa, nepridávajme ďalší hriech a zločin! Nedávajme pohoršenie a nerobme zlé meno ľuďom a kresťanom zo Slovenska! Pamätajme, že sme zodpovední nielen za seba, lež aj za prípadné dieťa, za ľudí v našom okolí, ale aj za Cirkev a vlasť. Skutočná sloboda je spojená so zodpovednosťou. Koľkí muži či ženy prichádzajú z pobytov v zahraničí a krátko nato sa rozvádzajú.
Stratili vzťah k svojmu manželovi, manželke a k svojej rodine, prepadli bezohľadnému egoizmu a stali sa príčinou nešťastia svojich blízkych a napokon i seba samých,“ napísali biskupi v liste. Neraz sa podľa biskupov stáva, že mimo domova sa ľahko dáme strhnúť pocitom zdanlivej slobody a nazdávame sa, že v novom prostredí, kde nás nik nepozná, si môžeme čokoľvek dovoliť, prispôsobiť sa všetkému, zabudnúť na všetky záväzky a povinnosti.
„Dôsledky takto chápanej slobody poznáme už z evanjeliového príbehu márnotratného syna. Pohľad do histórie tých, ktorí odišli za prácou i za slobodou zo Slovenska ukazuje, že obstáli a dokázali veľké veci tí, čo si aj v nových podmienkach udržali živú vieru v Boha, začlenili sa tam do života Cirkvi a nezabudli na svojich blízkych a na svoju vlasť,“ upozornili biskupi. Zároveň upriamili pozornosť na prepadnutie „zlatej horúčke". „Snaha zarobiť čo najskôr a čo najviac peňazí, bez ohľadu na zdravie, na morálku i na svätenie nedele.
Takto získané peniaze neprinášajú trvalé šťastie. Koľkí naši ľudia, najmä mladí, aby ušetrili, bývajú spolu v jednom byte, chlapci a dievčatá, muži a ženy; koľkí pracujú cez nedele len zo zištných dôvodov a nútia pracovať aj svojich spolupracovníkov, ktorí by chceli svätiť nedeľu,“ zdôraznili. Biskupi nechcú týmto vrhnúť tieň na všetkých, čo odchádzajú z rozličných príčin do sveta.
„Chvála Bohu, je medzi našimi ľuďmi veľa charakterných, statočných a úprimne veriacich mužov a žien. Avšak skutočnosť, že mnohí nezvládajú novú situáciu, je tiež, žiaľ, všeobecne známa. Okrem poukázania na nebezpečenstvá a pády, chceme však predovšetkým poukázať na prameň sily na zvládnutie problémov a povzbudiť k čerpaniu z neho. Týmto prameňom je ten, ktorého narodenie v týchto dňoch slávime. Boží Syn, ktorý sa stal človekom v betlehemskom Dieťati,“ napísali biskupi v pastierskom liste. Nájsť ho je možné v úprimnej modlitbe, v spoločenstve Cirkvi, a zvlášť účasťou na slávení Eucharistie. „V mnohých mestách sveta, kde sú väčšie skupiny Slovákov, pôsobia aj slovenskí kňazi, aby mali veriaci možnosť účasti na bohoslužbe v rodnom jazyku. Povzbudzujeme vás, aby ste tieto možnosti ochotne využívali,“ zdôraznili biskupi. V súvislosti s dnešným sviatkom Svätej rodiny biskupi tiež pripomenuli nenahraditeľný význam ľudsky a kresťansky zdravej rodiny. „Jednou z podstatných podmienok pre dosahovanie tohto cieľa je, aby rodina bola čo najviac spolu, najmä v rokoch rastu a výchovy detí. Bolo by treba robiť všetko pre to, aby otcovia neboli nútení opúšťať svoju rodinu na dlhší čas. Ak je potrebné aby jeden z rodičov pracoval v zahraničí, potom by mal so sebou vziať celú rodinu. Tento príklad nám dáva aj Svätá rodina: pre záchranu božského Dieťaťa bolo nevyhnutné, aby Jozef emigroval do Egypta,“ pripomenuli biskupi.