BRATISLAVA - Predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar tvrdí, že šéf parlamentu Pavol Paška sa mu ospravedlnil za obštrukcie Smeru-SD, ktoré bránili hlasovaniu o jeho návrhu uznesenia, aby polícia preverila opozičný návrh na odvolanie ministra spravodlivosti Štefana Harabina. „Pán predseda parlamentu sa za včerajšie veci ospravedlnil... Chyba sa stala na strane Smeru,“ povedal dnes novinárom Mečiar. Poslanci Smeru-SD však ani dnes nepodporili Mečiarov návrh, ktorý napokon neprešiel.
Uznesenie nebolo podľa Mečiara agendou ĽS-HZDS. „Celá záležitosť, ktorá súvisí s tým uznesením, bola iniciovaná Smerom,“ vyhlásil Mečiar. Podľa neho na uznesení sa podieľala jeho strana, pretože je koaličným partnerom Smeru-SD. „Pochybili obaja (Smer-SD a SNS - pozn. SITA). V druhom kole to potom SNS chcela napraviť, ale Smer na tom zotrval,“ dodáva Mečiar. Podľa neho záležitosť sa uzavrela na pôde parlamentu. „Pokiaľ ide o dezinformáciu Národnej rade a nakladanie s dokladmi Generálnej prokuratúry, tam je to ešte otvorené,“ uviedol Mečiar.
Parlament dnes neschválil návrh uznesenia, ktoré Mečiar predložil počas 26. mimoriadne zvolanej schôdze parlamentu o Harabinovom odvolaní. Podľa Pašku poslanci sa museli vrátiť k hlasovaniu o návrhu uznesenia, pretože Mečiar ho v utorok nestiahol, iba oznámil, že on a jeho poslanci o ňom už nebudú hlasovať.
Návrh uznesenia dnes podporilo 21 poslancov z 81 prítomných zákonodarcov. Proti boli 14 poslanci, 44 sa zdržali a dvaja nehlasovali. Do dnešného hlasovania sa okrem poslancov ĽS-HZDS nezapojili ani poslanci za SDKÚ-DS a SMK, hoci sedeli v rokovacej sále. Poslanci za KDH boli proti, nehlasoval Július Brocka. Poslanci zo Smeru-SD sa väčšinou zdržali, proti hlasoval len Boris Zala. Národniari Mečiarovo uznesenie podporili, jedinou výnimkou bol Jaroslav Paška, ktorý nehlasoval.
Hlasovanie o uznesení sprevádzalo viacero obštrukcií. Prvé hlasovanie o návrhu uznesenia, ktoré bolo minulý týždeň hneď po uzavretí rozpravy mimoriadnej schôdze, sa skončilo neúspešne, pretože koalícii chýbal jeden hlas. Návrh vtedy podporili všetky koaličné strany. Za návrh hlasovalo 75 poslancov, na schválenie bolo treba 76. Keď sa poslanci vrátili k hlasovaniu tento utorok, vznikol problém v koalícii. Väčšina poslancov zo Smeru-SD a SNS sa neprezentovala, čím neumožnila pristúpiť k hlasovaniu, parlament bol uznášanianeschopný. Mečiara to nahnevalo, Smer-SD a SNS označil za nedôveryhodných partnerov. Podľa neho išlo o ich nevkusný žart, ale aj napriek tomu zostávajú v koalícii.