BRATISLAVA - Vianoce sa blížia a hlavne v tomto období by mali byť ľudia obozretní, z akých e-shopov nakupujú tovar. Slovenská obchodná inšpekcia v tejto súvislosti upozorňuje na viacero rizikových e-shopov, z ktorých neodporúča objednávať tovar. Pozor si predovšetkým treba dať na podvodné internetové stránky.
Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) žiada spotrebiteľov o zvýšenú obozretnosť pri internetových nákupoch vzhľadom na opakujúce sa spotrebiteľské podnety, ktoré sa týkajú predaja značkového tovaru prostredníctvom internetových obchodov.
archívne video
Inšpekcia pravideľne na svojej webovej stránke informuje spotrebiteľov o rizikových internetových obchodoch a zverejňuje ich zoznam. Aktuálne sa v tomto zozname nachádzajú e-shopy: www.kutilsro.sk, www.led-zrkadla.sk, www.polskytovar.sk, www.overeny-eshop.sk, www.zlacnenytovar.sk, rightdeal.sk, mancini.sk, urbantrend.sk, nakupuj123.sk, bonky.sk, suprisimo.sk, booho.sk, finlando.sk, rayray.sk, fashy.sk, gigastore.sk, zozu.sk, lunzo.sk, shopolo.sk, alabo.sk, mobiluj.sk, eleganceshop.sk, autoelektrony.sk, viagogo.sk, chyza.sk, rajpradla.sk, zasielkonos.sk, fashionline.com, jordanshoes.com, moletka.eu, svet-siat.eu, vip-moda.eu, perfektna.sk, kociky-leja.sk, elekroeldo.sk, sunsea.sk a www.cyklosport-krampl.store.
Uvedené e-shopy SOI považuje za rizikové z dôvodu nedodržiavania niektorých zákonných povinností, ale aj problematického vymáhania spotrebiteľských práv a individuálnych nárokov. Ak sa však váš obchod v zozname nenáchádza, nemusí to automaticky znamenať, že je bezpečný. "Skutočnosť, že internetový obchod nie je v zozname zaradený preto automaticky neznamená, že nákup v takomto obchode je bezpečný," upozorňujú inšpektori.
Pozor na podvodné stránky
V prípade podvodných internetových stránok inšpekcia upozorňuje, že na svojom webe zobrazujú vizuálne obsah totožný, respektíve podobný s originálnou stránkou a ponúkajú rovnaký sortiment tovaru. Zároveň uvádzajú výrazne nižšie ceny ponúkaných tovarov ako ceny originálnych tovarov, prípadne uvádzajú ceny s výraznou zľavou. "Stránky neuvádzajú identitu prevádzkovateľa/obchodníka, obchodné meno a sídlo obchodníka, absentujú všeobecné obchodné podmienky, umožňujú spotrebiteľovi kontakt s obchodníkom len formou anonymného kontaktného formulára," dodáva SOI. Kompletný zoznam podvodných e-shopov nájdete na webe SOI.
S poukazom na vyššie uvedené SOI upozorňuje spotrebiteľov, aby si pred uzatvorením objednávky a zaslaním platby za objednaný tovar dôkladne preverili, či predmetný internetový obchod uvádza informácie identifikujúce obchodníka a všeobecné obchodné podmienky, vrátane informácie o práve spotrebiteľa odstúpiť od zmluvy, podmienkach, lehote a postupe pri uplatňovaní práva na odstúpenie od zmluvy, práve spotrebiteľa na uplatnenie práv zo zodpovednosti za vady tovaru a pod. a predišli tak nákupu z podvodného internetového obchodu.
"Nakoľko SOI nie je oprávnená vymáhať plnenia platby za nedodaný tovar, príp. za dodanie nekvalitného tovaru, odporúčame spotrebiteľom dôkladne zvážiť všetky spotrebiteľské rozhodnutia týkajúce sa zakúpenia tovaru prostredníctvom webovej stránky, ktorá sa javí vzhľadom na vyššie uvedené ako podvodná. Pokiaľ nie je možné identifikovať obchodníka odporúčame spotrebiteľom obrátiť sa na Policajný zbor SR," konštatuje inšpekcia.