Utorok26. november 2024, meniny má Kornel, zajtra Milan

Prezident podpísal novelu zákona o ochrane prírody a krajiny: PS sa chce obrátiť na Ústavný súd

Peter Pellegrini
Peter Pellegrini (Zdroj: Topky/Ján Zemiar)

BRATISLAVA - Prezident SR Peter Pellegrini podpísal v utorok novelu zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorú 7. novembra schválila Národná rada SR. Podľa nej sa bude po novom dať jazdiť alebo stáť s motorovým vozidlom v území s druhým stupňom ochrany aj na účelovej ceste a existujúcej prístupovej poľnej ceste. Novelou sa majú odstrániť "neprimerane prísne a obmedzujúce zákazy" pre obyvateľov, odbremeniť orgány štátnej správy od zbytočnej administratívnej záťaže, ako aj posilniť práva vlastníkov nehnuteľností v chránených územiach.

Jazda alebo státie s motorovým vozidlom v území, kde platí druhý stupeň ochrany, aj na účelovej ceste a na existujúcej prístupovej poľnej ceste má zabezpečiť a zjednodušiť prístup k chatovým osadám, lazom a ku kopaniciam, ako aj sprístupniť územia v súvislosti s výkonom rybárskeho práva či včelárstva. Novela obsahuje aj vypustenie zákazu používania záprahového vozidla, najmä voza, koča alebo saní, na pozemkoch za hranicami zastavaného územia obce. V druhom stupni ochrany, čiže v poľnohospodárskej krajine, nemá podľa predkladateľov žiadne opodstatnenie.

Platiť bude aj výnimka

Na území s druhým stupňom ochrany nebude zakázané jazdiť na bicykli, trojkolke, kolobežke alebo samovyvažovacom vozidle. Týkať sa to bude pozemkov za hranicami zastavaného územia obce mimo diaľnice, cesty, miestnej komunikácie, účelovej komunikácie a vyznačenej cyklotrasy. Výnimka zo zákazu vjazdu a státia s motorovým vozidlom pre vlastníkov, správcov, užívateľov pozemkov alebo správcu vodného toku sa bude vzťahovať aj na príjazd k takémuto pozemku cez iné pozemky.

Zamestnanci orgánov ochrany prírody budú môcť pri výkone štátneho dozoru alebo pri plnení ďalších povinností jazdiť alebo stáť s motorovým vozidlom v chránených územiach. Pohybovať sa budú môcť aj mimo vyznačeného turistického chodníka alebo náučného chodníka za hranicami zastavaného územia obce v chránených územiach od tretieho stupňa ochrany.

Upraví sa aj TOTO

Upraví sa aj územná pôsobnosť dobrovoľných členov stráže prírody. Územná kompetencia dobrovoľnej stráže prírody sa stanoví na pozemky v ich vlastníctve, správe, nájme alebo v obhospodarovaní alebo na iné pozemky po písomnej dohode. "Každý, kto bude chcieť vykonávať stráž prírody, bude musieť zložiť skúšku z požadovaného okruhu vedomostí pred skúšobnou komisiou tvorenou zo zástupcu okresného úradu v sídle kraja, z organizácie ochrany prírody a územného útvaru Policajného zboru, a raz za päť rokov formou preskúšania," doplnili predkladatelia.

Po novom občianske združenia nebudú účastníkmi konania

Poslanci schválili aj pozmeňujúci návrh, ktorým sa zmení postavenie občianskych združení v správnom konaní. Poslanci SNS tak chcú zamedziť tomu, aby účelovo založené občianske združenia využívali správne konania na obštrukcie. Po novom občianske združenia nebudú účastníkmi konania, ale tzv. zúčastnenými osobami. Poslanci tvrdia, že správnu žalobu môže podať aj "zúčastnená osoba". Občianske združenia budú podľa navrhovateľov disponovať takmer všetkými právomocami účastníka konania s výnimkou práva podať odvolanie.

Ďalším pozmeňujúcim návrhom parlament upravil zákon o odpadoch. Vďaka nemu sa odsúva povinnosť obcí skládkovať výstup z úpravy zmesového odpadu, ktorý spĺňa parameter biologickej stability, na 1. január 2027. Obce, ktoré už môžu splniť túto povinnosť, môžu k úprave pristúpiť od 1. januára 2025. Poslanci tak reagujú na zmenu vyhlášky envirorezortu pre obce v súvislosti so skládkovaním odpadu, ktorá podľa nich prinesie vyššie náklady pre obce. Novela má byť účinná od 1. januára 2025.

PS sa chce pre novelu zákona o ochrane prírody a krajiny obrátiť na Ústavný súd

Opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS) sa chce pre novelu zákona o ochrane prírody a krajiny obrátiť na Ústavný súd SR. Novela je podľa nich v rozpore s Ústavou SR a obmedzuje účasť verejnosti na rozhodovaní o životnom prostredí. Zároveň kritizuje prezidenta Petra Pellegriniho za jej podpísanie. Informoval o tom Alec Borový z mediálneho oddelenia PS.

archívne video

Na Slovensku žije 528.000 ľudí bez bezpečného prístupu k pitnej vode, hovorí Michal Sabo (Zdroj: TASR/Martina Kriková)

"Táto novela je nielen deštruktívna pre naše životné prostredie, ale neprimerane zasahuje aj do práva ľudí zúčastňovať sa na konaniach vo veci výstavby či výrubov v chránených územiach. Tento inštitút doteraz fungoval ako záchranná brzda a často ním aktívni občania suplovali štát. Novelu vnímame v jednoznačnom rozpore s ústavou, obrátime sa v tejto veci na Ústavný súd," uviedla poslankyňa za PS Tamara Stohlová.

Podľa PS koaličná strana Hlas-SD k zákonu pripojila nesúvisiaci pozmeňovací návrh, ktorým odsunula predtým už opakovane posunutú povinnosť upraviť zmesový komunálny odpad pred uložením na skládku tak, aby nebol škodlivý pre klímu, životné prostredie a ľudské zdravie. "Koalícia spôsobila odobrením tohto 'pozmeňováku' chaos v samosprávach aj v podnikateľskom prostredí. Nepochopiteľne zvýhodnila menšiu skupinu subjektov, ktoré neboli pripravené na zavedenie mechanicko-biologickej úpravy odpadu k 1. januáru 2025," doplnil poslanec Michal Sabo (PS).

Viac o téme: NovelaPeter PellegriniOchrana prírody a krajiny
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu