Štvrtok19. december 2024, meniny má Judita, zajtra Dagmara

Zima tlačí ceny energií nahor: Elektrina už atakuje 110 eur za MWh! Problém môže byť aj s plynom

(Zdroj: Getty Images)

BRATISLAVA – Blížiaca sa zima prináša nielen chladnejšie dni, ale aj nepríjemnú správu pre domácnosti a firmy – ceny elektriny a zemného plynu na trhoch opäť rastú. Cena elektrickej energie pre Slovensko s dodaním v budúcom roku dosiahla v piatok (15. 11.) na pražskej burze PXE úroveň 109,59 eura za megawatthodinu (MWh). To predstavuje oproti predchádzajúcemu týždňu nárast o 4,8 %, pričom cena predošlý piatok (8. 11.) bola na úrovni 104,56 eura/MWh a ešte začiatkom novembra sa predávala za 96,45 eura/MWh.

archívne video

Mojou prioritou je zabezpečiť dostupné ceny energií pre domácnosti, podniky a verejný sektor, tvrdí Denisa Saková (Zdroj: TASR/Jakub Kotian)

Piatková hodnota tak bola najvyššia počas minulého týždňa a zároveň zatiaľ počas aktuálneho mesiaca. V medzitýždňovom porovnaní sa okrem toho narástlaaj cena zemného plynu,  v tomto prípade o 9,76 %. Zemný plyn s dodaním v budúcom mesiaci sa na holandskej burze TTF predával minulý piatok za 46,55 eura/MWh, pričom predchádzajúci piatok 8. novembra dosiahol sumu 42,409 eura/MWh. Piatková hodnota bola rovnako ako pri elektrine najvyššia v priebehu minulého týždňa a zároveň tohto mesiaca.

Cena plynu sa výrazne zvýšila po tom, ako ruský dodávateľ Gazprom oznámil zastavenie dodávok plynu pre rakúsku spoločnosť OMV. Dôvodom je prehraté arbitrážne konanie proti Gazpromu. Rakúska OMV uviedla, že na prípadné zastavenie dodávok ruského plynu sa pripravovala už dlhšie a naďalej bude schopná dodávať plyn svojim zákazníkom.

Zo Slovenska prúdi v súčasnosti do Rakúska 237.927 MWh/deň (vyše 22 miliónov m3), čo predstavuje mierny pokles v porovnaní s minulým týždňom, v ktorom dodávky ruského plynu pre OMV neboli ešte zastavené. V medzitýždňovom porovnaní ide približne o 17-percentné zníženie.

Európa čelí na trhu s plynom novým výzvam

Európa už prekonala dve zimy od začiatku vojny na Ukrajine, ktorá narušila dodávky ruského plynu. Tento prechod na LNG však spôsobil vyššiu závislosť od globálneho trhu, kde Európa súťaží o dodávky najmä s Áziou. Momentálne sú európske zásobníky plynu plné, čo vytvára relatívnu krátkodobú stabilitu. „Zimná bilancia plynu vyzerá dobre, ale stačí len pár prerušených dodávok a môžu sa objaviť vážne problémy, uviedol jeden z obchodníkov pre Financial Times.

Hlavným rizikom je blížiaci sa koniec tranzitnej dohody o transporte ruského plynu cez Ukrajinu, ktorý sa podieľa približne piatimi percentami na európskych dodávkach. Dohoda končí 31. decembra, keď je dopyt po plyne na vrchole. Navyše, geopolitické napätie na Blízkom východe by mohlo ovplyvniť dostupnosť LNG, ak by došlo k narušeniu dopravy cez Hormuzský prieliv.

archívne video

Slovensko by mohlo dovážať plyn z Azerbajdžanu (Zdroj: TASR/Martina Kriková)

Aj keď analytici očakávajú, že túto zimu plynu nebude nedostatok, upozorňujú na možné komplikácie pred ďalšou vykurovacou sezónou. V prípade chladnej zimy by mohli zásoby klesnúť na úroveň 35 %, čo by viedlo k prudkému rastu cien na jar a v lete, kedy sa zásobníky dopĺňajú. „Vždy budete mať plyn. Otázkou je, za akú cenu ho získate,“ povedal obchodník pre FT. V roku 2022 sa ceny plynu vyšplhali až na 300 eur/MWh.

Vláda sľubuje cenovú stabilitu

Premiér Robert Fico na sneme k 25. výročiu strany Smer-SD deklaroval, že jeho vláda plánuje prijať opatrenia, ktoré majú zabrániť zvyšovaniu cien energií. „Chceme, aby ľudia v roku 2025 nepocítili žiadne zdražovanie energií,“ vyhlásil Fico. Zároveň nevylúčil možné štátne regulačné opatrenia v prípade potreby. Konkrétny plán však zatiaľ ministerstvo hospodárstva nepredstavilo.

Viac o téme: CenyElektrinaZdražovaniePlyn
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu