BRATISLAVA - Zlepšenie prehľadnosti právnej úpravy je hlavným cieľom novely zákona o príspevkoch z fondov Európskej únie (EÚ), ktorú vo štvrtok podpísal prezident SR Peter Pellegrini po schválení Národnou radou (NR) SR začiatkom tohto mesiaca. Kľúčové zmeny zahŕňajú spresnenie aplikácie bezdôvodného obohatenia, úpravu dohôd o splátkach a zodpovednosti za nezrovnalosti, ako aj zjednodušenia procesov pri poskytovaní príspevkov. Cieľom je zjednotiť pravidlá pre rôzne programové obdobia a zlepšiť transparentnosť.
"Upravuje sa aj nastavená úroveň kompetencií platobného orgánu tým, že sa navrhuje vypustenie tohto orgánu ako subjektu, ktorý môže zistiť nezrovnalosť. Explicitne sa takisto upravuje, že poskytovateľ môže vo vymedzených prípadoch rozhodnúť o zastavení konania o žiadosti na základe uznesenia monitorovacieho výboru príslušného programu," priblížil predkladateľ v schválenom materiáli.
archívne video
Zákon nadobúda účinnosť 15. januára 2025
Poslanci NR SR k novele schválili aj pozmeňovacie návrhy zo spoločnej správy výborov. Úlohy týkajúce sa informačného monitorovacieho systému budú zabezpečované na úrovni Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR. Tým by sa mala okrem iného posilniť koordinačná funkcia rezortu investícií v oblasti informatizácie.
Zamedzí sa taktiež trojinštančnosti odvolacieho konania, ktorá doteraz nepriaznivo vplývala na dĺžku správneho konania a odporovala základným zásadám správneho konania. Nebude tak možné odvolať sa voči žiadnemu rozhodnutiu o odvolaní, avšak žiadateľ ako účastník správneho konania bude mať stále možnosť domáhať sa ochrany v správnom súdnom konaní.Dôjsť by malo taktiež k zvýšeniu transparentnosti a kontroly pri porušení pravidiel verejného obstarávania. Zákon nadobúda účinnosť 15. januára 2025.