Nedeľa22. december 2024, meniny má Adela, zajtra Nadežda, Naďa

Našiel sa vinník?! TOTO má byť skutočný dôvod, prečo sa maslo stáva luxusným tovarom

Ilustračné foto Zobraziť galériu (6)
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

BRATISLAVA - Ceny masla na Slovensku, ale aj v Európe, atakujú posledné obdobie historické maximá. Môže za to nielen vysoký dopyt spotrebiteľov, nižšia produkcia mlieka, situácia na trhu, preferencie spracovateľov mlieka, ale aj dlhodobé šľachtenie kráv. V uplynulých rokoch chovatelia kráv zameriavali na vyššiu dojivosť a nie na obsah tuku. "Tučnosť" mlieka niekoľko rokov klesá a mliečny tuk na trhu chýba.

archívne video

TK Roberta Fica a Richarda Takáča po stretnutí s prvovýrobcami potravín (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

Ceny masla neklesajú, čo spôsobuje v prípade akcií v obchodoch ošiaľ. Ten má na svedomí čoraz častejšie kompletné vypredanie masla, obmedzenia v nákupoch či zvýšené opatrenia proti krádežiam.

V tomto roku globálna produkcia mlieka zaostala za rastúcim dopytom. Okrem toho aj obmedzené zásoby a preferencie spracovateľov mlieka, ktorí uprednostňujú výrobu ziskovejších produktov, ako je syr, spôsobili prudký nárast cien masla, uviedli analytici. Európske ceny masla do istej miery podporili aj obavy z ďalšieho poklesu dodávok mlieka v dôsledku šírenia chorôb u dojníc v západnej Európe, pripomenuli analytici. Za vyššie ceny masla môžu aj rastúce ceny energií, vyššie náklady na mzdy a nevyhnutné investície mliekarní do modernizácie zariadení.

Našiel sa vinník?! TOTO
Zobraziť galériu (6)
 (Zdroj: Getty Images)

No nie len toto má na svedomí nárast cien masla, resp. mlieka samotného. Môže za to aj dlhodobé šľachtenie zamerané na vyššiu dojivosť kráv oproti kvalite, teda obsahu tuku. Mlieko v krajinách strednej Európy sa vyznačuje nízkym obsahom tuku a patrí k tým redším.

Problémom je tuk

Ceny tohto "bieleho zlata" súvisí okrem iného s (ne)dostatkom tuku na európskom na trhu. Podľa generálnej sekretárky Slovenského mliekarenského zväzu Zuzany Nouzovskej k vyšším cenám prispel v tomto roku aj významný pokles (70 %) masla z Veľkej Británie. Slovenská republika je podľa jej slov sebestačná zhruba na 50 percent. "To znamená, že 13 500 ton vyrobíme a toľko isto dovezieme. Na Slovensku je to otázka nedostatku suroviny. Kapacity výrobné spracovateľské máme, ale ten tuk nevieme viac extrahovať z toho mlieka. Maslo sa vyrába ako produkt zo zostatkovej smotany, ktorá sa neuplatní v iných mliečnych výrobkoch a potom sa smotana prikupuje. V súčasnosti je smotana na európskom trhu drahá," vysvetlila.

Našiel sa vinník?! TOTO
Zobraziť galériu (6)
 (Zdroj: Getty Images)

Zároveň doplnila, že cenu masla zvyšujú aj prirážky obchodov, o čom svedčia odbytové ceny od spracovateľov a konečné ceny pre spotrebiteľa v obchodoch. Podľa jej slov maslo na slovenskom trhu chýbať nebude ani pred sviatkami, otázna je len jeho cena.  

Téme rastúcich cien masla sa venoval aj predseda Českomoravského zväzu mliekarenského Jiří Kopáček, píše ČT24. Hlavný problém je podľa neho v tom, že tučnosť mlieka niekoľko rokov klesá a mliečny tuk na trhu chýba, čo zvyšuje jeho cenu. Upozornil aj na väčšiu výrobu iných mliečnych výrobkov. Na maslo tak zostane menej tuku a výrobcovia ho musia spotrebovať viac, dodal. „Poľnohospodári argumentujú, že vyrobili viac tuku. Síce majú pravdu, ale nám to nestačilo, pretože sme ho spotrebovali do iných výrobkov,“ povedal.

Nákupná cena mlieka v auguste v SR stúpla o 0,4 % na 41,87 eura/100 kg

Priemerná nákupná cena surového kravského mlieka sa v auguste 2024 medzimesačne zvýšila o 0,4 % na 41,87 eura/100 kilogramov (kg). V medziročnom porovnaní bola priemerná nákupná cena mlieka vyššia o 2,5 %. Vyplýva to z aktuálnej správy Agrárnych trhových informácií Slovenska (ATIS).

Našiel sa vinník?! TOTO
Zobraziť galériu (6)
 (Zdroj: thinkstock.com)

Cena mlieka Q. triedy v auguste tohto roka sa medzimesačne posilnila o 0,1 % na úroveň 42,05 eura/100 kg. Nákupná cena mlieka Q. triedy kvality sa medziročne tiež zvýšila, a to o 2,7 %. V auguste 2024 nakúpili spracovatelia od producentov spolu 66.239 ton surového kravského mlieka, čo bolo o 0,1 % menej ako v júli 2024. Mlieka Q. triedy sa nakúpilo medzimesačne o 9,2 % menej, spolu 42.439 ton.

Medziročne nakúpili spracovatelia v auguste 2024 surového kravského mlieka o 0,8 % menej. V porovnaní s rovnakým obdobím 2023 sa nákup mlieka Q. triedy tiež znížil, a to o 4,3 %. Na augustovom nákupe sa mlieko Q. triedy podieľalo 64,1 %.

Viac o téme: MasloMliekoTukCeny maslaŠľachtenie kráv
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu