Nedeľa22. december 2024, meniny má Adela, zajtra Nadežda, Naďa

Rozširovanie Európskej únie je jedným z kľúčových nástrojov budovania mieru, uviedol minister Blanár

Juraj Blanár
Juraj Blanár (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

BRATISLAVA - Rozširovanie Európskej únie je podľa ministra zahraničných vecí Juraja Blanára (Smer-SD) jedným z kľúčových nástrojov budovania mieru, bezpečnosti, stability a prosperity v Európe. Zároveň je to nástroj na upevňovanie spoločných hodnôt. Informoval o tom komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

"Oceňujeme pokrok, ktorý sa v tomto smere podarilo dosiahnuť po rokoch stagnácie, no mnohé krajiny čakajú na prijatie do EÚ už príliš dlho. Predovšetkým štáty západného Balkánu, ktorých obyvateľom bola európska vízia prisľúbená ešte pred dvomi desaťročiami," uviedol Blanár. Ocenil zverejnenie tohtoročných správ Európskej komisie v oblasti politiky rozširovania. Správy podľa neho reflektujú pokrok, ktorý kandidátske krajiny a potenciálni kandidáti za rok dosiahli.

archívne video

Juraj Blanár hodnotí rok na ministerstve (Zdroj: Facebook/Juraj Blanár)

Blanár zároveň vyzdvihol aktivity siedmich štátov vrátane SR v neformálnom zoskupení Priatelia západného Balkánu. Cieľom zoskupenia je podľa MZVEZ SR oživenie a zrýchlenie prístupového procesu týchto krajín do EÚ. Rezort diplomacie pripomenul, že s podporou skupiny sa podarilo schváliť európsky finančný nástroj na podporu socioekonomického rozvoja regiónu. Nástroj má v rokoch 2024 až 2027 objem šesť miliárd eur.

Pokrok v integračnom procese dosiahlo aj Albánsko, Čierna Hora, Severné Macedónsko či Srbsko

Slovensko podľa ministerstva privítalo podmienečné otvorenie prístupových rokovaní s Bosnou a Hercegovinou. Rezort pripomenul, že prístupové rozhovory sa v roku 2024 začali aj s Ukrajinou a Moldavskom. Ako ministerstvo vyzdvihlo, pokrok v integračnom procese dosiahlo aj Albánsko, Čierna Hora, Severné Macedónsko či Srbsko. MZVEZ zdôraznilo, že napriek aktuálne pozastavenému prístupovému procesu podporuje Slovensko na európskej ceste aj Gruzínsko. Rezort diplomacie zároveň deklaroval, že vzťahy s Tureckom vstúpili v tomto roku do novej fázy. Krajina zostáva strategickým partnerom EÚ a spojencom v rámci Severoatlantickej aliancie.

"Slovenská republika si tento rok pripomína 20. výročie, odkedy sa stala plnohodnotným suverénnym členom Európskej únie, ktorá je pre nás životným priestorom. Chceme ju prirodzene rozvíjať a práve preto máme záujem pomáhať v procese integrácie štátom západného Balkánu aj našim východným susedom a zdieľať s nimi naše skúsenosti z predvstupového procesu," vyhlásil minister. Slovensko podľa neho presadzuje, aby politika rozširovania patrila medzi priority EÚ aj počas nového inštitucionálneho cyklu. Zároveň zdôraznil nutnosť pripraviť sa na tuto výzvu v dialógu všetkých členských krajín Únie.

Blanár rokoval o posilnení spolupráce i mierových iniciatívach

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár rokoval v piatok s čínskym rezortným partnerom Wang Im. Šéfovia diplomacií hovorili o vzájomných vzťahoch, ktoré boli po stretnutí slovenského premiéra Roberta Fica s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom povýšené na úroveň strategického partnerstva, a dohodli sa na výraznom posilnení slovensko-čínskej ekonomickej spolupráce. Informoval o tom komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Čína je druhou najväčšou ekonomikou sveta a pre Slovensko najvýznamnejším obchodným partnerom v Ázii, vyzdvihol šéf slovenskej diplomacie s tým, že obchodná výmena medzi oboma krajinami dosiahla vlani 10,5 miliardy eur. "V Číne sprevádza premiéra Roberta Fica historicky najpočetnejšia delegácia deviatich vládnych predstaviteľov a osemdesiatky podnikateľských zástupcov, čím jasne prezentujeme zámer prehĺbiť naše partnerstvo. Svedčí o tom tiež 13 dohôd a memoránd o vzájomnej spolupráci podpísaných medzi SR a Čínou v oblasti hospodárstva, dopravy, cestovného ruchu, životného prostredia aj kultúry," vyhlásil Blanár.

Mierový plán riešenia vojnového konfliktu na Ukrajine

Poukázal aj na rozhodnutie čínskej strany umožniť 15-dňový bezvízový režim pre občanov SR. Podľa jeho slov ide o prínos z hľadiska turistického potenciálu, no aj ďalšiu podporu pre slovenské firmy, ktoré podnikajú v Číne alebo hľadajú nové exportné príležitosti. Ministri hovorili tiež o tom, ako môže Slovensko ako člen Európskej únie podporiť iniciatívy posilňujúce ekonomickú a investičnú spoluprácu. SR podľa Blanára preukázala svoj principiálny postoj pri hlasovaní o dodatočných clách EÚ na elektromobilitu. "Päť štátov vrátane Slovenska vystúpilo proti tomuto rozhodnutiu, ktoré môže mať prostredníctvom čínskeho automobilového trhu negatívny dopad práve na našu ekonomiku," zdôraznil.

S Wang Im prediskutoval aj čínsko-brazílsky šesťbodový mierový plán riešenia vojnového konfliktu na Ukrajine. "Pánovi ministrovi som zopakoval postoj SR, ktorá presadzuje suverénnu zahraničnú politiku a predovšetkým mierovú politiku založenú na dodržiavaní medzinárodného práva, vzájomnom rešpekte, dôvere a úcte medzi krajinami. Dlhodobo zdôrazňujeme, že konflikt na Ukrajine nemá vojenské riešenie a považujeme za nevyhnutné podporiť všetky mierové aktivity, medzi ktoré patrí aj pripravovaný druhý mierový summit," uviedol Blanár, podľa ktorého pri rokovaniach o ďalšom summite zohrávajú významnú úlohu krajiny tzv. globálneho Juhu vrátane Číny.

Viac o téme: MierJuraj BlanárEurópska únia
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu