TBILISI - Niekoľko tisíc Gruzíncov sa v pondelok zúčastnilo na demonštrácii v metropole Tbilisi. Protest sa uskutočnil viac ako týždeň po parlamentných voľbách, v ktorých opätovne zvíťazila vládna strana Gruzínsky sen. Opozícia priebeh volieb kritizuje a upozorňuje na volebné podvody a viaceré nezrovnalosti, ktoré hlasovanie sprevádzali, informujeme podľa agentúr Reuters a AFP.
Protestujúci na pochode od hlavnej železničnej stanice k budove parlamentu skandovali heslo "Víťazstvo pre Gruzínsko" a pochodovali za zvuku vlasteneckých piesní. K davu sa prihovorili lídri troch zo štyroch opozičných strán, ktoré boli zvolené do parlamentu. V príhovore vyzvali na usporiadanie každodenných protestov, ktorými sa pokúsia zabrániť otvoreniu ustanovujúcej schôdze nového zákonodarného zboru.
Líder koalície požaduje nové voľby
"Gruzínsky ľud sa nikdy nezmieri so sfalšovanými výsledkami volieb, povstáva nepremožiteľné protestné hnutie, ktoré zmetie režim, ktorý ukradol naše hlasy," vyhlásil líder opozičnej strany Achali Nika Melia. Líder Koalície za zmenu Mamuka Chazaradze povedal, že požadujú nové voľby, nezávislé medzinárodné vyšetrovanie volebných podvodov, a deklaroval, že sa nevzdajú, kým tieto ciele nebudú splnené.
Gruzínsky sen po vzore Ruska prijal zákon o zahraničných agentoch
Podľa oficiálnych výsledkov volieb z 26. októbra získal Gruzínsky sen 54 percent hlasov. Medzinárodní pozorovatelia zaznamenali prípady podplácania a zastrašovania voličov, avšak nevyhlásili, že voľby boli zmanipulované. Gruzínsky sen tvrdí, že voľby boli slobodné a spravodlivé, čo potvrdila aj volebná komisia. "Som tu, pretože Gruzínsky sen nám ukradol voľby," uviedla pre Reuters jedna z protestujúcich Tiko Lagvilavová. "Jediné, čo viem, je, že ulica a demonštrácie sú teraz jedinou možnosťou, ako prejaviť svoj postoj," vyhlásila.
Reuters však poukazuje na fakt, že počet demonštrantov bol relatívne malý v porovnaní s masívnymi protestami, ktoré sa uskutočnili skôr tento rok, keď Gruzínsky sen po vzore Ruska prijal zákon o zahraničných agentoch. Aj pre prijatie tohto zákona EÚ s Tbilisi v júli pozastavila prístupové rokovania. Kritici Gruzínskeho sna tvrdia, že strana pod vedením oligarchu Bidzinu Ivanišviliho sa snaží odvrátiť Gruzínsko od proeurópskeho smerovania a vrátiť ho späť pod ruský vplyv.