BRATISLAVA - Prítomnosť ukrajinských občanov na Slovensku vzbudzuje množstvo emócií a debát, pričom viacerí ľudia otvorene tvrdia, že Slovensko „dopláca na Ukrajincov.“ Na detailnejšie čísla sa pozreli analytici z projektu Dáta bez pátosu, ktorí vypočítali, že skutočné náklady, ktoré Slovensko vynakladá na pomoc Ukrajincom, sú nízke. Ekonomický prínos ich práce a spotreby na Slovensku pravdepodobne prevyšuje náklady štátu.
Podľa analytikov sú výdavky Slovenska na pomoc Ukrajincom výrazne nižšie, ako sa často prezentuje. Skutočné výdavky za rok 2023 boli podľa údajov zo štátneho rozpočtu 108 miliónov eur, odhad na tento rok je 56 miliónov eur a v návrhu rozpočtu na rok 2025 je na túto položku vyhradená suma 15 miliónov eur.
archívne video
Tieto výdavky zahŕňajú sociálnu pomoc, dávky a dotácie pre ukrajinských občanov na Slovensku, no zároveň treba uviesť, že ich významná časť je priebežne financovaná Európskou úniou.
Ekonomický prínos ukrajinských občanov
V rozpočte Slovenska však nie sú zahrnuté ani dane ani odvody od ukrajinských občanov, ktorí na Slovensku legálne pracujú. Taktiež sa nepočíta s ich výdavkami, ktoré smerujú do slovenských obchodov a podporujú štátny a súkromný sektor.
V súčasnosti na Slovensku pracuje približne 40-tisíc ukrajinských občanov. Ak by každý z nich zarábal aspoň priemernú mzdu vo výške 750 eur, mesačne by odviedli na daniach a odvodoch približne 15 miliónov eur. „To predstavuje takmer ročný čistý náklad, ktorý Slovensko na ich pomoc vynakladá v roku 2025,“ pripomínajú analytici.
Slovenská ekonomika pritom čelí dlhodobým výzvam v oblasti nedostatku pracovnej sily a prítomnosť pracovitých, vzdelaných a mladých ukrajinských migrantov by mohla podľa nich pomôcť vyplniť tieto medzery.
Český príklad
V Česku majú k tejto téme jasnejší postoj a oficiálne inštitúcie už publikovali dáta, ktoré preukazujú ekonomický prínos ukrajinských utečencov. Český úrad uviedol, že výdavky na ukrajinských občanov sú nižšie ako príjmy, ktoré odvádzajú do štátneho rozpočtu.
„Utečenci z Ukrajiny už dávno odvádzajú do nášho rozpočtu oveľa viac, než vydávame na pomoc ich krajanom. Sú pre nás prínosom, nie záťažou,“ konštatoval úrad. V prvom štvrťroku 2024 podľa neho predstavovali výdavky 3,8 a príjmy 5,8 miliardy. V druhom potom náklady klesli na 3,5 miliardy, naopak príjmová stránka sa zvýšila na 5,9 miliardy Kč. Za celý tento rok (2024) tak česká ústretovosť k ukrajinským utečencom priniesla do štátnej kasy 4,4 miliardy korún.
Tieto údaje naznačujú, že Ukrajinci v Česku už teraz prispievajú do rozpočtu viac, ako sa na nich vynakladá, čo podporuje teóriu, že aj na Slovensku by ich ekonomický prínos v dlhodobom horizonte prevýšil krátkodobé náklady.