ZVOLEN - V nemocniciach vo Zvolene a v Žiari nad Hronom v súčasnosti neevidujú podávanie výpovedí v súvislosti s reakciou na konsolidačné opatrenia, ktoré sa dotýkajú aj platov zdravotníkov. V utorok popoludní potvrdila Eva Peterová, hovorkyňa spoločnosti Agel SK, pod ktorú tieto nemocnice na strednom Slovensku patria.
Pacientov a širokú verejnosť preto ubezpečuje, že personálna situácia v uvedených zdravotníckych zariadeniach nijako neobmedzuje ich plynulý chod. Riaditeľka Všeobecnej nemocnice s poliklinikou Veľký Krtíš Marcela Dekrétová uviedla, že v tomto zdravotníckom zariadení nedal výpoveď nikto. Ani sestry, ani lekári. "Toto isté sme zasielali aj na ministerstvo zdravotníctva, odkiaľ sme dostali takúto otázku. Samozrejme, to môže ohroziť chod nemocnice, prípadne by sa museli zlučovať oddelenia," podotkla.
archívne video
Lekári z nemocníc sú pripravení podať hromadné výpovede do konca októbra. Aktuálne má výpovede pripravené 2462 lekárov. Na utorkovej tlačovej konferencii o tom informoval šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský.
Pre LOZ je kľúčové, aby bol na Slovensku systém, ktorý zabezpečí zdravotníkov v nemocniciach. Zároveň trvá na dodržiavaní ôsmich bodov memoranda, ktoré v roku 2022 podpísali lekárski odborári s vládou SR. "Len samotné mzdy problém slovenského zdravotníctva nevyriešia a problém je taký, že treba realizovať osem opatrení, aby sme pomohli nášmu zdravotníctvu. Preto tlačíme na vládu výpoveďami už po tretí raz," skonštatoval Visolajský.
Ani v Rooseveltovej nemocnici zatiaľ neevidujú hromadné výpovede zdravotníkov
Vedenie Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici zatiaľ neeviduje hromadné výpovede v rámci akejkoľvek zdravotníckej kategórie. Pre TASR to v utorok konštatovala hovorkyňa nemocnice Ružena Maťašeje v súvislosti s reakciou na konsolidačné opatrenia, ktoré sa majú dotknúť aj platov zdravotníkov. "Výpovede zdravotníkov v Rooseveltovej nemocnici by ovplyvnili plynulosť poskytovania zdravotnej starostlivosti," zdôraznila Maťašeje.
Šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský na utorkovej tlačovej konferencii informoval, že lekári z nemocníc sú pripravení podať hromadné výpovede do konca októbra. Aktuálne má výpovede pripravené 2462 lekárov. Podľa Visolajského ich avizujú lekári z univerzitných, fakultných nemocníc, z väčšiny malých nemocníc aj súkromných nemocníc. Ide o najviac vyťažené oddelenia ako chirurgia, gynekológia, interné či kardiológia.
Žilinská FNsP aktuálne neeviduje výpovede lekárov a sestier
Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) Žilina neeviduje žiadne výpovede lekárov a sestier v súvislosti s reakciou na konsolidačné opatrenia dotýkajúce sa platov zdravotníkov. Potvrdila to hovorkyňa nemocnice Zuzana Fialová.
Hromadné výpovede lekárov by znamenali totálny kolaps
Avizované možné hromadné výpovede lekárov v nemocniciach by znamenali totálny kolaps a nebola by zabezpečená zdravotná starostlivosť pre občanov Slovenska. Uviedol to predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Božik v reakcii na avizované možné hromadné výpovede lekárov. "Všeobecne na Slovensku platí, že ak nejde o zdravie, o život, tak nejde o nič a v tomto duchu majú lekári navrch, aj celé zdravotníctvo. Ak si povedia niečo, čo chcú dosiahnuť, zväčša to i dosiahnu. Lekári sa pravdepodobne dožadujú toho, čo im bolo prisľúbené," skonštatoval Božik.
Zdravotníctvo je podľa neho vo veľmi zlej situácii nielen na Slovensku, ale i v celej Európe, nie sú lekári, pričom zdravotná starostlivosť totálne upadla za posledných desať, respektíve päť rokov. "Ten úpadok bude pokračovať bez ohľadu na to, či sa lekári v nemocniciach dohodnú alebo nedohodnú, a to aj preto, lebo sa vzďaľuje zdravotná dostupnosť a hovoriť o kvalite zdravotníctva na Slovensku je - či chceme alebo nechceme - momentálne veľmi relatívny pojem," ozrejmil.
Božik zároveň vyhlásil, že je potrebná generálna dohoda na tom, čo bude pre štát priorita. "Lebo my chceme všetko. Chceme aj zdravotníctvo, aj školstvo, cesty, mosty, diaľnice, armádu, políciu a evidentne výkonnosť tohto štátu na to nemá, a to nehovorím o tom, čo chce samospráva, ktorá je pilierom fungovania tohto štátu," tvrdí. Šéf ZMOS-u zároveň podotkol, že na to, aby sa zoznámil bližšie s požiadavkami lekárskych odborárov, sa potrebuje stretnúť s predsedom Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Petrom Visolajským.
V detskej nemocnici doteraz neevidujú hromadné výpovede zdravotníkov
V Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou (DFNsP) v Banskej Bystrici k utorňajšiemu dátumu neevidujú žiadne hromadné výpovede lekárov a sestier. Uviedla to hovorkyňa detskej nemocnice Alena Šperková v súvislosti s reakciou na konsolidačné opatrenia, ktoré sa majú dotknúť aj platov zdravotníkov. Podľa nej v prípade, že by takáto situácia nastala, všetko by záviselo od počtu a štruktúry podaných výpovedí. "Veríme, že sa nájde spoločná dohoda a my nebudeme musieť riešiť ohrozenia, ani obmedzenia," dodala Šperková.
UNLP ani nemocnica v Šaci zatiaľ neevidujú výpovede zdravotníkov
Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) Košice nateraz neeviduje žiadne výpovede zdravotníckych zamestnancov. Uviedla to jej hovorkyňa Ladislava Šustová. Podávanie výpovedí v súvislosti s reakciou na konsolidačné opatrenia, ktoré sa dotýkajú aj platov zdravotníkov, neeviduje vo svojej sieti nemocníc ani spoločnosť Agel, ktorá prevádzkuje nemocnicu a kardiocentrum v košickej Šaci.
"Pacientov a širokú verejnosť preto ubezpečujeme, že personálna situácia v našich zdravotníckych zariadeniach nijako neobmedzuje ich plynulý chod," uviedla hovorkyňa spoločnosti Agel SK Eva Peterová. Prioritou spoločnosti a jej zdravotníckych pracovníkov podľa nej zostáva bezpečná a kvalitná starostlivosť o pacientov.
Odborári ZZS Bratislava odmietajú znižovanie miezd pre zdravotnícke profesie
Zástupcovia zamestnancov Záchrannej zdravotnej služby (ZZS) Bratislava odmietajú znižovanie miezd pre ktorúkoľvek zo zdravotníckych profesií. Kritizujú tiež, že neboli pozvaní k rokovaniam o zmenách v raste platov zdravotníkov v rámci konsolidácie. Avizujú, že budú situáciu v sektore sledovať a podľa potreby reagovať na aktuálne dianie. Informoval o tom výbor Základnej odborovej organizácie pri ZZS Bratislava.
"Podľa našich informácií bol balíček podpísaný v pôvodnom znení - a teda s trojpercentným nárastom miezd oproti pôvodným 9,6 percenta. Vzhľadom na tieto skutočnosti výbor odborov pri ZZS Bratislava bude podrobne monitorovať situáciu v rezorte a podľa potreby operatívne reagovať na aktuálne dianie," uviedli odborári. Zároveň žiadajú vedenie Ministerstva zdravotníctva SR, aby s nimi komunikovalo pri akýchkoľvek zmenách v súvislosti s pracovnými podmienkami zamestnancov ZZS.
Prezident SR Peter Pellegrini minulý týždeň podpísal konsolidačný balík, ktorý upravuje aj zákon venujúci sa odmeňovaniu zdravotníkov. Rozhodol sa po tom, ako minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) po rokovaní so zástupcami sektora ponúkol kompromisné riešenie v otázke ich platov. Oznámil dohodu na zvýšení finančných prostriedkov na mzdy zdravotníkov vo výške viac ako 100 miliónov eur. Sestrám a záchranárom ponúka rovnaké zvyšovanie miezd ako pred konsolidáciou. Lekárom by sa platy mohli zvýšiť o 6,4 percenta namiesto troch percent. Pred návrhom konsolidácie zdravotníci počítali s vyše deväťpercentným nárastom platov.