BRATISLAVA – Budeme mať dosť plynu? Téma, ktorá od vypuknutia konfliktu na Ukrajine každoročne rezonuje práve v tomto ročnom období, je opäť aktuálna. Počasie je stále chladnejšie a mnohé domácnosti si už museli vo svojich interiéroch prikúriť. Dobrou správou je, že podľa súčasných údajov to vyzerá tak, že plynu bude dosť.
archívne video
Podľa analytikov z projektu Dáta bez pátosu je Európa, ale aj Slovensko na tom opäť veľmi dobre. „Už tretí rok po sebe nevychádzajú predpovede pesimistov s čiernym videním sveta. Nezmrzli sme a nezamrzneme ani teraz,“ odkázali. Zásobníky v Európe majú podľa nich z roka na rok mierne vyššiu kapacitu a pred zimou sú aj v roku 2024 na úrovni EÚ naplnené na 95 percent. Konkrétne Nemecko, ktoré je kľúčovou krajinou, keďže disponuje až 1/4 kapacity zásobníkov EÚ, má v strede októbra zásobníky plné na 97 percent, Slovensko ich má plné na 96 percent.
Okrem toho spotreba v Európe z roka na rok mierne klesá. Analytici tiež dodali, že dodávky LNG, teda skvapalneného zemného plynu, ako aj dodávky plynu z Nórska, Spojeného kráľovstva, Alžírska a Azerbajdžanu sú plynulé a vysoké. Vysoké zostávajú okrem toho aj dodávky plynu z Ruska. Tie sú momentálne na úrovni 100 miliónov metrov kubických denne cez plynovody a 1,5 miliardy metrov kubických štvrťročne cez LNG tankery.
Pozitívne sú aj prognózy. „Vzhľadom na pomerne teplé počasie a silné dodávky je možné očakávať doplnenie zásobníkov bližšie ku 100 percentám. Vrchol stavu zásob býva zvyčajne v novembri o 3-5 týždňov,“ uviedli analytici. Poukázali tiež na to, že cena plynu je dnes asi o 20 percent nižšia ako bola pred rokom, s očakávaním poklesu pred príchodom zimy. „Je ťažké predpovedať silu a chlad zimy na mesiace december-marec, ale existujú silné predpoklady na hladký priebeh dodávok. Opäť máme dobré správy,“ dodali.