Streda2. október 2024, meniny má Levoslav, zajtra Stela

Slovensko patrí medzi lídrov ukradnutých e-mailových adries: Toto sú najčastejšie HESLÁ, radšej si ich zmeňte!

(Zdroj: Gettyimages.com)

BRATISLAVA - Napriek tomu, že sa veľa hovorí o bezpečnosti na internete, mnoho ľudí nedbá na odporúčania a tipy odborníkov. To je však chyba, pretože v opačnom prípade sa môžete stať ľahkým terčom hackerského útoku. V roku 2023 došlo v globálnom meradle k výraznému nárastu množstva uniknutých prihlasovacích údajov k e-mailovým účtom v kombinácií s heslami, prihlasovacími menami, telefónnymi číslami a ďalšími údajmi. V prípade krádeží e-mailových adries spolu s heslami sa Slovensko umiestnilo v celosvetovom rebríčku na 17. mieste.

archívne video

Uvedomelá seniorka nenaletela podvodníkom: Podozrivý prípad ohlásila na číslo 158 (Zdroj: Facebook/Polícia Slovenskej republiky)

Vyplýva to z analýzy spoločnosti CRIF, ktorá aj na Slovensku zabezpečuje prevádzkovanie úverových registrov a systémov. Beatrice Rubini, výkonná riaditeľka sekcie zaoberajúcej sa doménou kybernetickej bezpečnosti, vysvetlila, že na krádež osobných údajov používajú kyberzločinci malvér a rôzne falošné aplikácie, ktoré je ťažké odlíšiť od skutočných. Pri zacielení na spotrebiteľov zneužívajú aj nástroje umelej inteligencie, veľmi časté sú podvodné emaily formulované dôveryhodným jazykom.

"Mnohí internetoví používatelia sú neopatrní - opakovane používajú rovnaké heslo pre rôzne účty a služby, ukladajú svoje prihlasovacie údaje priamo do prehliadača, čím sa zvyšuje ich zraniteľnosť," upozornila.

V rámci krádeží e-mailových adries spolu s heslami skončilo ešte horšie ako Slovensko susedné Česko, ktoré sa prostredníctvom krádeží domén "cz" ocitlo na 11. mieste. Neželané prvenstvo majú USA a globálne emailové účty s koncovkami "com" a "net". Na 2. mieste je Rusko s "ru", nasleduje Nemecko s "de" a Taliansko s doménou "it".

Najčastejšie napadnuté účty a heslá

Najbežnejšie typy e-mailových účtov na dark webe sú Gmail, Yahoo a Hotmail.Najviac ukradnutých účtov sa týka zábavných stránok (57 %), nasledujú e-shopy (16 %) a sociálne siete (12 %). Riziko krádeže týchto údajov môže mať pre obete priame finančné dôsledky. Na štvrtom a piatom mieste boli krádeže účtov súvisiacich s platobnými službami (6 %) a finančnými webovými stránkami a fórami (5%), ako sú napr. aj bankové stránky.

Napriek digitálnej osvete pretrváva medzi používateľmi problém jednoduchých hesiel a ich opakovaného používania pre rôzne účty. Ako ukázal výskum najbežnejších hesiel ponúkaných spolu s osobnými údajmi na dark webe, číselná séria "123456""123456789" a "12345" sú celosvetovým  evergreenom. Dajú sa hacknúť za menej ako sekundu. Ako je to na Slovensku? Najčastejšie slovenské heslá nájdené na dark webe za rok 2023 boli kombinácie jednoduchých čísel "123456", "123456789", krstné mená "martin", "monika" a "dominika", ale aj výrazy ako "onedirection", "wattpad", "mamina" a "password".

Na globálnej úrovni kolovalo v roku 2023 v online priestore a komunikačných platformách približne 7,5 miliardy zneužiteľných informácií, čo je takmer o 45 percent viac ako v roku 2022. V roku 2023 sa útočníci najčastejšie zameriavali na heslá, e-mailové adresy, používateľské mená, mená a priezviská a telefónne čísla. V porovnaní s rokom 2022 heslá predbehli e-mailové adresy a dostali sa na prvé miesto.

Viac o téme: PodvodHackeriE-mailHeslo
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu