BRATISLAVA - Ponad Európu prechádza oblak oxidu siričitého zo sopky na Islande. Vo Veľkej Británii odporučili úrady obyvateľom neopúšťať domovy. Vyššie koncentrácie evidovali meteorológovia aj vo Francúzsku. Aký scenár platí pre Slovensko?
K novej erupcii sopky došlo na juhozápade Islandu koncom minulého týždňa, v piatok (23. 8.) v noci. Od decembra minulého roku išlo už o šiesty sopečný výbuch v tejto oblasti, uviedol Islandský meteorologický úrad (IMO). Predchádzajúca erupcia oblasť zasiahla v máji a trvala viac než tri týždne.
Mrak oxidu siričitého, ktorý vznikol v dôsledku erupcie islandskej sopky, teraz postupuje Európou smerom na juhovýchod a vyvoláva obavy. V Británii odporúčali úrady obyvateľom v pondelok neopúšťať domovy, pričom varovania platili najmä v Londýne, Norwichi a Hulle. „Naďalej monitorujeme všetky úniky oxidu siričitého z Islandu. Súčasné predpovede našťastie ukazujú, že ich vplyv na znečistenie ovzdušia vo Veľkej Británii bude v nasledujúcich dňoch malý,“ informovali britskí meteorológovia.
Vyššie koncentrácie oxidu siričitého v atmosfére namerali aj francúzski meteorológovia. „Najvyššie koncentrácie sú pozorované v oceánskych oblastiach v Beneluxe,“ uviedli s tým, že sa s postupujúcim časom v atmosfére rozriedi a tak pre obyvateľov nebude predstavovať nebezpečenstvo, informuje Le Parisien.
Má sa obávať aj Slovensko?
Podľa meteorológov síce mraky jedovatého plynu putujú východným smerom, cez územie Slovenska však prejdú v takej výške, že štipľavý zápach oxidu siričitého nebude čuchom rozpoznateľný, informuje iMeteo.sk. Mrak vysoko v atmosfére by tak nemal predstavovať vážne zdravotné riziko a v prízemných hladinách bude jeho koncentrácia úplne zanedbateľná.
Oxid siričitý je neviditeľný, ale prenikavo zapáchajúci plyn. Vo vyšších koncentráciách môže spôsobiť podráždenie očí a dýchacích ciest, najmä u zraniteľných osôb.