BRATISLAVA - Nacionalistická vládna strana SNS na Slovensku ohlásila návrh obmedziť propagáciu tém LGBT+ na školách. Jeho schválenie však nie je isté. Ministerstvo školstva v reakcii poukázalo na koaličnú dohodu trojice vládnych strán, podľa ktorej za rezort školstva zodpovedá strana Hlas-sociálna demokracia (Hlas-SD). Zákaz propagácie LGBT+ v školách tento týždeň schválil parlament v Bulharsku.
Predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko oznámil, že návrh na obmedzenie propagácie tém súvisiacich so sexuálnou orientáciou a rodovou identitou v školskom vzdelávacom systéme strana predloží na septembrovej schôdzi snemovne. Podľa SNS je potrebné chrániť deti pred nevhodným vplyvom takýchto tém v školách.
archívne video
"Veríme, že vzdelávací systém by mal byť miestom, kde sa deti sústredia na získavanie vedomostí a rozvoj svojich schopností bez toho, aby boli vystavené ideológiám či propagande týkajúcej sa sexuálnej orientácie a rodovej identity," uviedol Danko. Dodal, že schválenie zákona pomôže vytvoriť stabilné a tradičné hodnoty v slovenskom školskom systéme.
Najmenšia vládna strana SNS, ktorá dlhodobo vystupuje proti posilneniu práv príslušníkov komunity LGBT+, po vlaňajších voľbách neobsadila kreslo ministra školstva. Ministrom školstva je zástupca druhej najsilnejšej vládnej strany Hlas-SD Tomáš Drucker. Ten vo vyhlásení síce ocenil, že kolegovia zo SNS prejavujú záujem o školstvo, zároveň ale vyjadril presvedčenie, že vnímajú dostatok problémov v ich vlastných rezortoch. Ministerstvo školstva v tlačovej správe tiež napísalo, že na základe koaličnej dohody zodpovedajú na rezorty jednotlivé strany a ich zástupcov. Uviedlo tiež, že Hlas-SD nikdy nebude zasahovať do kompetencií úradov, ktoré patria koaličným partnerom.
Slovensko, kde sa väčšina obyvateľov hlási ku katolíckej cirkvi, doteraz nezaviedlo ani registrované partnerstvá párov rovnakého pohladu.
Rozhodnúť sa má v septembri
SNS už skôr navrhla zákon, aby mimovládne organizácie financované zo zahraničia museli až na výnimky vo svojom názve používať zvláštne označenia. Parlament rozhodovanie o tomto návrhu odložil na september. Tento rok v apríli podpredsedníčka Európskej komisie Věra Jourová povedala, že schválenie zákona v navrhovanom znení by znamenalo jeho rozpor s európskym právom.
V stredu bulharský parlament schválil zmeny vzdelávacieho zákona, ktoré zakazujú "propagandu" LGBT+ v školách. Skupiny bojujúce za práva menšín to označili za diskriminačné. V reakcii na schválenie predlohy, ktorú navrhla proruská strana Obrodení, vyšli do ulíc Sofia demonštranti. V roku 2021 prijalo podobný zákon tiež Maďarsko, ktoré zakázalo "propagáciu" LGBT+ medzi maloletými.