BRATISLAVA - Vláda má chystať zmenu, ktorá sa dotkne desaťtisícov pracujúcich ľudí. Siahnuť má na paušálne výdavky živnostníkov. Opozičná SaS v tejto súvislosti žiada vládu, aby nekomplikovala podnikanie živnostníkom a umožnila im pracovať bez obmedzení. Riešiť by mala viac ľudí, ktorí pracujú na čierno, ako meniť paušálne výdavky. Zmenou paušálnych výdavkov by sa podľa opozície zvýšil počet živnostníkov, ktorí by si hľadali neoficiálny príjem.
archívne video
"Chceme upozorniť na ďalší zámer vlády, ktorý sa dotkne ďalšej skupiny viac ako 250-tisíc ľudí. Vládna koalícia plánuje zaútočiť na živnostníkov a zobrať im viaceré výhody, napríklad aj zrušiť paušálne výdavky a toto je úplne neprijateľné. Živnostníci sú často ľudia, ktorí sú odkázaní sami na seba, platia si nemalé peniaze a odvody," predseda SaS Branislav Gröhling. Dodal, že živnostníci čelia neustále rizikám a na svoje živobytie si zarábajú bez toho, aby sa spoliehali na štát. Vláda by im podľa neho mala uľahčiť prácu najmä znižovaním daní.
Podpredseda SaS Marián Viskupič priblížil, že živnostníci si môžu znížiť daň najmä paušálnymi výdavkami. Vlani túto možnosť podľa neho využilo vyše 263-tisíc ľudí. Zrušením alebo úpravou týchto paušálnych výdavkov by tak vláda zobrala živnostníkom jednu z výhod, ktorá by poslúžila na konsolidáciu verejných financií.
Paušálne výdavky sú spôsob výpočtu výdavkov, ku ktorého zavedeniu došlo za tretej vlády Roberta Fica, pričom za nimi stojí Slovenská národná strana. Portál Peniaze.sk pripomína, že k zvýšeniu sadzby paušálnych výdavkov došlo ešte v roku 2017, kedy sa zo 40 percent zvýšili na 60 percent z celkových príjmov. V prípade ročného limitu došlo k zvýšeniu z pôvodných 5 040 eur na 20-tisíc eur.
O prácu môže ďalším opatrením prísť množstvo ľudí, varujú
Viskupič v stredu upozornil aj na to, že vláda sa chce zamerať na fiktívnych živnostníkov, ktorí nespĺňajú podmienky riadneho pracovného pomeru. Presun zamestnancov zo živnostenských pomerov do tých riadnych pracovných by podľa neho zaznamenal nárast ľudí, ktorí by prišli o prácu.
"Množstvo ľudí príde o prácu, pretože zamestnávatelia si dvakrát rozmyslia, či sa im podarí presunúť daného zamestnanca, ktorý pracoval na živnosť a majú s ním teda podstatne nižšie náklady na prácu a administratívne náklady do pracovnoprávneho pomeru, pretože jednoducho, keď to bude ako zamestnanec, bude pre nich podstatne drahší," doplnil Viskupič.
Spresnil, že v tomto prípade môže nastať situácia, že živnostníci si budú pýtať vyššie platy, aby vykryli svoje straty zo zníženia paušálnych výdavkov, čím sa zhorší tlak na zamestnávateľov a celé podnikateľské prostredie. Vláda tak podľa neho nezíska viac peňazí do štátnej kasy, ale skôr donúti ľudí privyrábať si na čierno.
Inštitút sociálnej demokracie s tvrdeniami SaS nesúhlasí
S tvrdeniami SaS nesúhlasí Inštitút sociálnej demokracie, ktorý je personále prepojený na koaličný Hlas-SD. Tvrdenie, že navrhované úpravy v oblasti tzv. falošných, nútených živností spôsobia nezamestnanosť, rovnako ako vyjadrenie, že "presun zamestnancov zo živnostenských pomerov do tých riadnych pracovných by znamenal nárast ľudí, ktorí by prišli o prácu", sú podľa predsedu správnej rady inštitútu Martina Halása zavádzajúce.
Ako uviedol predseda SNS Andrej Danko pred nedávnom pre Hospodárske noviny, živnostníci sú v súčasnosti predmetom diskusie. „Je tlak na zrušenie či na úpravu paušálnych výdavkov, potom je otázka aj v prípade systému zdanenia, vôbec to zatiaľ nie je uzavreté, existujú rôzne varianty,“ povedal.