Nedeľa22. december 2024, meniny má Adela, zajtra Nadežda, Naďa

Štatistika Eurostatu ukázala jasné dáta, Slovensko vedie! Máme najvyšší podiel poberateľov dôchodkov v EÚ

Zobraziť galériu (4)
(Zdroj: Getty Images, Štatistický úrad)

BRATISLAVA - Eurostat zosumarizoval výdavky štátov na dôchodky v starobe, invalidite, nezamestnanosti či v pozostalosti. Každý tretí obyvateľ SR poberá od štátu dôchodok v rámci sociálnej ochrany, poberatelia dôchodkov tvoria približne 33 % obyvateľstva, čo je najviac v EÚ. Celkové sumy vyplatené na dôchodky tvoria takmer 9 % HDP, čo patrí k najnižším hodnotám v EÚ, informoval v piatok Štatistický úrad (ŠÚ) SR. Dáta sa dotýkajú štyroch typov dôchodkových dávok - dávok v starobe, invalidite, vybraných dávok v nezamestnanosti a pozostalostných dávok.

archívne video

KDH kritizuje zmeny vo vedení ÚDZS a ŠÚ (Zdroj: TASR/Martina Kriková)

Aspoň jeden z typov dôchodkov poberal v EÚ každý štvrtý obyvateľ, celkovo teda poberatelia tvorili 27,2 % spomedzi obyvateľov EÚ. Najväčší podiel poberateľov z krajín EÚ malo Slovensko. Najmenej jeden z typov dôchodku v SR vyplácal štát až 33,2 % obyvateľov. Podobný podiel vykazovalo Luxembursko, Litva a Estónsko, v ktorých poberatelia tvorili 32 až 33 % obyvateľov.

Štatistika Eurostatu ukázala jasné
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: Štatistický úrad SR)

Okolité krajiny mali nižšie podiely poberateľov dôchodkov ako SR, stále však išlo o nadpriemerné hodnoty v rámci EÚ. Česko, Rakúsko a Poľsko vyplácali dôchodky približne 28 % obyvateľstva. Výrazne pod priemerom únie bolo Maďarsko, ktoré vyplácalo dôchodky 22 % obyvateľov. Najmenšie podiely obyvateľov, ktorí poberajú dôchodok, mali Cyprus (19 %), Malta (19,2 %) a Španielsko (21,1 %). ŠÚ na to upozornil na základe údajov z Eurostatu.

Štatistika Eurostatu ukázala jasné
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: Štatistický úrad SR)

Priemer vynaložených finančných prostriedkov v krajinách EÚ bol v roku 2021 na úrovni 12,9 % HDP. Najvyššie podiely, okolo úrovne 15 % HDP, vynakladali na dôchodky v Grécku (16,4 %), v Taliansku (16,3 %), Rakúsku (15 %) a vo Francúzsku (14,9 %). Slovensko (8,5 %) sa približovalo k opačnému koncu rebríčka, teda ku krajinám, ktoré dávali nižší podiel z HDP do vyplácaných dôchodkov. Najnižšie hodnoty mal tento ukazovateľ v Írsku (4,5 %), na Malte (6,4 %), v Maďarsku (7 %) a v Litve (7,1 %).

Štatistika Eurostatu ukázala jasné
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: Štatistický úrad SR)

Najväčšiu kategóriu v rámci EÚ, až 79,9 % z vyplatených súm, tvorili výdavky na starobné dôchodky. Na druhom mieste boli pozostalostné dôchodky s podielom 12 % z celkových výdavkov a nasledovali invalidné dôchodky s podielom 7,9 %. Dôchodky v nezamestnanosti predstavovali len 0,2 % výdavkov.

Viac o téme: DôchodkyPodielEurópska únia
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu